İstanbul yahudileri: Tarihçe, inanç, ibadet ve uygulamalar
Jews of İstanbul: Short history, belief, worship and practices
- Tez No: 602824
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ŞAH YASDIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada İstanbul Yahudilerinin tarihleri, cemaatleri, tanınmış simaları, inanç, ibadet ve uygulamaları ile sosyal ve kültürel yaşamları incelenmiştir. Bu çerçevede Bizans öncesi, Bizans dönemi ve Osmanlı dönemindeki Yahudiler ele alınmıştır. Arkasından da Cumhuriyet dönemi ve sonrasındaki İstanbul Yahudileri gözden geçirilmiştir. Bu meyanda İstanbul'da yaşayan Yahudi cemaatleri üzerinde durulmuş, tanınmış bazı İstanbul Yahudileri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra İstanbul Yahudilerinde inanç, ibadet ve uygulamalar ele alınmış, bu çerçevede Tanrı, kutsal kitap, melek, ahiret, peygamberlik, mesih, vadedilmiş topraklar gibi kavramlar üzerinde durulmuştur. Yine ibadet, bayram ve özel günler hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak İstanbul Yahudilerindeki sosyal ve kültürel yaşam bağlamında, doğumdan ölüme kadar, insan yaşamının önemli dönemlerindeki uygulamalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the short history, congregations, well-known faces, belief, worship and practices, social and culturel lifes of the Jews of Istanbul have been analyzed.In this context, the Jews in pre-byzantine period, Constantinople period and the Ottoman period have been discussed. After that, the Jews of Istanbul during the republic period and post-republic period have been reviewed. In this respect, the Jewish congregants living in Istanbul were dwelled on, information about some well-known Jews of Istanbul has been given. After that, part the belief, worship and practices of the Jews of Istanbul have been discussed, in this frame, such topics as God, holy writ, angel, afterlife, prophecy, messiah, the promised land have been dwelled on. Information about worship, the feast and special occasions has been given. Finally, in the context of the social and cultural life of the Jews of Istanbul, the important practices of the human life from the birth to the death have been analyzed.