Nijerya'da insan ticaretinin ağları ve boyutları
Networks and dimensions of human trafficking in Nigeria
- Tez No: 602832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT YÜCEŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde modern kölelik olarak da nitelendirilen ve en ağır insan hakları ihlallerinin başında gelen insan ticareti suçu dünyanın her yerinde suçu ortaya çıkaran itici ve çekici faktörlere bağlı olarak kendini yeniden üretebilmektedir. Ancak hiç şüphe yok ki bu suç sömürge geçmişi olan bölgelerde daha ağır şartlar altında yaşanmaktadır. Bundan dolayı yaklaşık 400 yıllık Atlantik Köle Ticareti, 100 yıl sömürge geçmişi olan Afrika Kıtası ve her iki dönemin de merkezinde yer alan Nijerya bu açıdan ayrıca incelenmeyi hak etmektedir. Bu kapsamda tez çalışmasında insan ticaretinin tanımı yapılarak tarihsel gelişim sürecine değinilmiştir. Akabinde insan ticareti suçunun nedenlerine ve görülme biçimlerine değinilmiştir. Son bölümde ise insan ticareti suçunun görülme biçimleri, görülme nedenleri ve suçun görülme boyutu sayısal verilere dayanılarak Nijerya özelinde ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the human trafficking crime, which is considered to be modern slavery and which is one of the most severe human rights violations, can reproduce itself based on the driving and attractive factors that bring about the crime all over the world. However, there is no doubt that this crime is under more severe conditions in regions with colonial history. For this reason, approximately 400 years of Atlantic Slave Trade, the African continent with a colonial history of 100 years, and Nigeria at the centre of both periods deserve to be examined in this respect. In this context, the definition of human trafficking was made in the thesis study and the historical development process was mentioned. Subsequently, the causes and forms of human trafficking were mentioned. In the last section, the forms of human trafficking crime, the reasons of the crime and the extent of the crime were determined based on the numerical data of Nigeria.