Countering Boko Haram: Preservation of Nigeria's security or violations of human rights?
Boko Haram'a karşı koymak: Nijerya'nin güvenliğini korumak ya da insan hakları ihlalleri?
  1. Tez No: 394656
  2. Yazar: MUKHTAR BELLO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin amacı, Haziran 2011 il3 Kasım 2013 arasında Kuzey Nijerya'da gerçekleşen şiddet ve Boko Haram'a yönelik devletin uyguladığı sert terörle mücadele teknikleri neticesinde bölgedeki halkın hak ve hürriyetlerini analiz etmek ve değerlendirmektir. Boko Haram krizinin 2009 da başlamasından beri, Nijerya yakın tarihinin en önemli güvenlik sorunuyla karşı karşıyadır. Fark gözetmeksizin ve ölümle sonuçlanan saldırılar sonucu binlerce insane hayatını kaybetmiş, değeri tam tesbit edilememiş mülk yok edilmiştir. Öellikle ülkenin kuzeyinde kimin güvende olduğu hissi ortadan kaybolmuştur. Bununla birlikte, Nijerya'nin bu çok ciddi güvenlik tehlikesine karşı, Boko Haram'la mücadele için çok sert askeri tedbirler terörle mücadelenin en önemli unsuru olarak benimsemiştir. Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerinde ilan edilen olağanüstü hal, bölgenin askerileştirlmesini artırmıştır. JTF komutasındaki güvenlik birimleri, olağanüstü hal bölgesinde düzeni tekrar sağlamak için anayasayı da aşan yetkilerle donatılmıştır. Fakat etkileri malesef kusurlu olmuştur. Bir çok olayda, JTF güçleri şiddete başvurmuş, muhalif bölge halkına, hukuk dışı öldürmeler, infazlar, falili meçhul ortadan kaybolmalar, zorla tahliye, keyfi gözaltılar, hukuk dışı alı koymalar ve tutuklulara insanlik dışı muameleler şeklinde tezahür eden insane hakları ihlalleri yapmışlardır. Bu problemlerin çerçevesini belirlemek için, bu tez iki teorik model yaklaşımından faydalanmaktadır: Anayasal acil durum teorisi, ve dengeleme modeli. Son olarak bu tez, Boko Haram terörünü önleme ve engellemeye yönelik tedbirlerin yeniden değerlendirmesi için bir yaklaşım geliştirilmesini önerir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to assess and analyze the effects of Nigeria`s offensive counterterrorism measures against Boko Haram on the rights and freedoms of the people living in the areas affected by the violence in northern Nigeria from June 2011 to November 2013. Since the inception of Boko Haram crisis in 2009, Nigeria is facing the most serious security challenges in its modern history. Deadly and indiscriminate attacks have resulted the killing of thousands of people while unestimated worth of properties have been destroyed. The era of who is safe has long been vanished especially in the northeastern part of the country. However, Nigeria`s response to this serious security threat is the imposition of heavy-handed military offensive measures which represent the country`s counterterrorism tool box in fighting Boko Haram. The declaration of emergency rule in Borno, Yobe and Adamawa states has intensified the militarization of the region. Security operatives under the JTF were conferred with extra-constitutional powers to their mandate of restoring order in the areas affected by emergency rule. Unfortunately, the effects of these measures are unsounding. In many instances, JTF operatives have evidently resorted to brutality against the hostile population and perpetrated serious cases of human rights abuses in the form of extra-judicial killings and summary executions, enforced disappearance, force eviction, arbitrary arrest, unlawful detention and inhumane treatment of detainees. In framing the context of these problems therefore, the thesis utilized the theoretical assumptions of two models – constitutional emergency theory and balancing model. Finally, the thesis recommended the need for Nigeria to review the current counterterrorism measures and proposed the adoption of effective and comprehensive approach that will cater the need of both offensive and preventive measures in addressing Boko Haram`s terrorism.