Türk Standartları Enstitüsü tarafından kalite yönetim sisteminin belgelendirilmesi: Ankara'daki kamu kuruluşları üzerine memnuniyet araştırması
Quality management system that certified by Turkish Standarts Institution: Satisfaction research on public corporations in Ankara
  1. Tez No: 602845
  2. Yazar: MUHAMMED VATAN TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, TSE'den belgelendirilmiş kamu kuruluşlarının, TSE'den ve Kalite Yönetim Sisteminden memnuniyetleri üzerine bir araştırmadır. Öncelikle kalite tanımı ve tarihsel gelişimi açıklanmıştır. Daha sonra Toplam Kalite Yönetimi ve öğeleri üzerinde durulmuş, bu sistemin yararları ve ona yöneltilen eleştiriler verilmiştir. Ayrıca ISO 9000 standartları ve TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi'nin kapsamı ve uygulaması anlatılmıştır. Uygulama kısmında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi'nin memnuniyetinin ölçülmesi amacıyla bir anket çalışması yürütülmüştür. Araştırma farklı 37 kamu kuruluşu üzerinde uygulanmış ve çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, public corporations that certified by TSE, are researched satisfaction from TSE and Quality Management System. In first part, quality definitions and the history of quality are explained. Than, total quality management and its attributes are discussed. Furthermore, its benefits and some critics about it are argued. In addition, the study also includes ISO 9000 standards, TS EN ISO 9001 Quality Management System's content and its implementation. The practice consists of a questionnaire study about the satisfaction of Quality Management System. The questionnaire is applied on 37 public corporations and the results are analysed.