Sendikaların internet ve sosyal medya kullanımının üyeleri üzerindeki etkisi
The effects of the unions' use of the internet and social media on their members
  1. Tez No: 602844
  2. Yazar: ÇİĞDEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küreselleşme, toplumlar arası siyasal, kültürel ve ekonomik etkileşimin varlığı olarak gösterilir. İletişim teknolojileri yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandıktan sonra, küreselleşme kavramı, 1970'lerden sonra günlük hayatta sık sık kullanılmaya başlamıştır. Özellikle 1980'lerden sonra bu kavram, akademik literatürde görünmeye başlamıştır. Başta eğitim, sağlık, turizm, bankacılık olmak üzere, kişi ya da kamuya özel iş yerlerinde ve sendikal alanlarda iletişim teknolojileri aktif olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada; sendika üyelerinin sendikalarına üyeliklerinin devam ettirmelerinin ölçülmesi için, sendikaların iletişim teknolojisi araçlarından internet ve sosyal medya kullanımının araştırılması gerekmiştir. Uygulamalı bir çalışma olan araştırmayı gerçekleştirmek için veri toplama yöntemi olarak, görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma için toplam olarak 21 soru hazırlanmış ve 17 kişi ile görüşülmüştür. Araştırma sonucunda sendika üyeliğinin; iletişim araçları ile değil, ideolojik sebepten gerçekleştiği tespit edilmiştir. Sendikaların kendi web sayfaları ve sosyal medya hesaplarını kullanması üyeler üzerinde etki yaratmış ve çoğu üye, bundan memnuniyetini dile getirmiştir. Bu sebeple aktif olmayan kullanıcı sendika tarafından paylaşılan bildirimlere cevapsız kalmamış ve destek olmak için, sendikanın sosyal medya paylaşımlarında etkileşimlerini artırmışlardır. Ayrıca iletişim teknolojillerinin hızlı, kolay ve masrafsız olması sendikaları internet ve sosyal medya kullanımına yöneltmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization is defined as the existence of inter-communal political, cultural and economic interaction. After communication technologies started to be widely used, the concept of globalization began to be used frequently in our daily life after the 1970s. Especially after the 1980s, this concept started to appear in the academic literature. Communication technologies have been actively used in the fields of education, healthcare, tourism, banking, personal or public workplaces and trade unions. In this study, it was necessary to investigate how unions used communication technology devices, the Internet and social media in order to measure the continued commitment of union members to trade unions. Interviewing was used as the data gathering method to carry out this applied research study. For the study, a total of 21 questions were prepared and a total of 17 people were interviewed. As a result of the research, it was found that union membership was realized not for communication but for ideological reasons. That the trade unions used their own websites and social media accounts influenced the members and most members of the unions stated their satisfaction with this. Therefore, the inactive users did not remain 'nonreactive' to the notifications shared by the unions and increased the amount of their interactions in the social media accounts of their unions in order to support them. In addition, the rapid, easy and inexpensive communication technologies led the unions to use the Internet and social media.