Evde sağlık hizmeti alan 65 yaş üstü bireylerde mortaliteyi etkileyen durumlar
  1. Tez No: 602850
  2. Yazar: NİDA AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRU PEMRA ÜNALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Yaşlılık birçok literatürde 65 yaş ve üstü olarak kabul edilmektedir. Dünya'da yaşlı nüfus git gide artmaktadır. Artan yaşlı nüfus sebebiyle yaşlıların mortalite ve morbidite durumları daha önemli hale gelmeye başlamıştır. Yapılan çalışmalarda yaşlıların mortaliteleri etkileyen durumlar araştırılmaya ve sağ kalıma etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmaktadır. Türkiye'de daha önce yaşlıların mortalitelerini etkileyen faktörlerin kapsamlı incelenmesi yapılmamıştır. Amaç: Evde bakım hizmeti alan 65 yaş ve üstü hastalarda mortaliteyi etkileyen durumları belirlemektir. Yöntem: Çalışmamız retrospektif kohort çalışmadır. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Bakım Hizmetleri'ne Ocak 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında ilk kayıt olan 65 yaş ve üstü hastaların sosyodemografik özellikleri, ölü olup olmadıkları, evde bakım hizmetlerinde kaldıkları süre, kronik hastalıkları, ilaç sayıları, düşme riskleri, kognitif durumları, günlük yaşam aktivite puanları, bası yara varlığı ve derecesi, inkontinans durumları, hastanın bakıcının sosyodemografik özellikleri ve hastanın yaşadığı konutla ilgili bilgiler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Aging is considered as 65 years and older in many literature. The elderly population is gradually increasing in the world. Mortality and morbidity of elderly people have become more important due to the increasing elderly population. In these studies, it is aimed to investigate the conditions affecting the mortality of the elderly and to determine the factors affecting survival. The factors that affect mortality in the elderly has not been in Turkey before thorough investigation. Aim: The aim of this study is to determine the conditions affecting mortality in patients aged 65 years and over receiving home care. Methods: Our study was a retrospective cohort study. Sociodemographic characteristics of patients 65 years and older who were first registered to Marmara University Pendik Training and Research Hospital Home Care Services between January 2018 and December 2018, whether they were dead, the time they stayed in home care services, chronic diseases, drug numbers, fall risks, cognitive situations, daily life activity scores, presence and grade of pressure sores, incontinence conditions, sociodemographic characteristics of the caregiver and the residence of the patient were collected.