İlköğretim 6. sınıflarda cebir konusunun öğretiminde gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımının öğrenci başarısına etkisi
The impact of realistic mathematics education approach on student success while teaching algebra at 6th grade
- Tez No: 602849
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı 6. Sınıf cebir konusunun, Gerçekçi Matematik Eğitimi ile öğretiminin, öğrencilerin akademik başarılarına ve kalıcılığa etkisini incelemektir. Araştırmada ön-test son-test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, Bursa ili İznik ilçesinde bulunan iki devlet ortaokulunda, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde, 20 kişi deney ve 24 kişi de kontrol grubu olmak üzere 44 altıncı sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi küme rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Dersler,“Cebir”öğrenme alanında deney grubunda Gerçekçi Matematik Eğitimi yaklaşımı ile; kontrol grubunda ise, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programı'nda yer alan mevcut öğretim yöntemi ile sürdürülmüştür. Uygulama iki hafta sürmüştür. Araştırmada, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış 13 soruluk Başarı Testi geliştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesi ön-test, uygulama sonrası son-test ve son testten beş ay sonra da kalıcılık testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler normal dağılım gösterdiğinden SPSS programında bağımlı ve bağımsız gruplar için t testi ile analiz edilmiştir. Uygulama öncesi deney ve kontrol gruplarının aldıkları ön test puanları kullanılarak yapılan bağımsız gruplar t-testine göre cebir konusuna yönelik başarı düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Uygulamadan sonra yapılan son testten elde edilen puanlara göre deney ve kontrol grubunun cebir kavramına yönelik başarıları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı bağımsız gruplar t-testi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmada“Cebir”ünitesi kazanımlarının öğretiminde, deney grubuna uygulanan Gerçekçi Matematik Eğitimi öğretim yönteminin öğrencilerin başarılarını arttırdığı ve kalıcılığı olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Gerçekçi Matematik Eğitimi yöntemine göre işlenen dersin mevcut öğretim yöntemine göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkili olduğu görülmektedir. Bu sonuca göre matematik derslerinde sınıf düzeyine ve konuya uygun olacak şekilde Gerçekçi Matematik Eğitimine uygun etkinlikler kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to observe the impact of Realistic Mathematics Education approach on academic success of students while teaching algebra at 6th grade classes. Pre-test post-test experimental and control group quasi-experimental design was used in the study.The research was carried out with 44 sixth grade students, 20 of whom were experimental and 24 of them were control group in the second term of 2018-2019 academic year in two state secondary schools in İznik district of Bursa province. The sample of the study was formed by using cluster random sampling method. In the experimental group in the field of 'Algebra' learning, the lessons are presented with the Realistic Mathematics Education approach; In the control group, it was carried out with the current teaching method included in the Elementary Mathematics Course Curriculum of the Ministry of National Education (MONE). The application continued for two weeks. In the study, 13 questions were tested for validity and reliability. Pre-test, post-test post-test and retention test were applied to the experimental and control groups five months after the last test. The data obtained were analyzed by t-test for dependent and independent groups in SPSS program because of normal distribution. It was observed that there was no significant difference in the achievement levels of algebra according to the t-test of independent groups which were made by using pre-test scores of the experimental and control groups before the application. The independent groups t-test was used to determine whether there was a significant difference between the successes of the experimental and control groups towards the concept of algebra according to the scores obtained from the last test after the application. In the study, it was seen that the Realistic Mathematics Education teaching method applied to the experimental group increased the success of the students and had a positive effect on the permanence in the teaching of algebra unit gains. According to the findings obtained from the research, it is seen that the course which is taught according to Realistic Mathematics Education method is statistically significantly effective than the current teaching method. Regard to this result, it is recommended to use activities appropriate to Realistic Mathematics Education in mathematics courses in accordance with the grade level and subject.