Akşehir ilçesinde postpartum depresyon sıklığı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Postpartum depression, depression screening, edinburgh postpartum depression scale Akşehir
  1. Tez No: 602858
  2. Yazar: SEDA DİNÇTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN USKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı postpartum dönemde depresif semptomlar gösteren kadınların yaygınlığını saptamak ve postpartum depresyonu etkileyen faktörleri belirlemekti. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada; Konya ili Akşehir ilçesinde bulunan 11 aile sağlığı merkezine 1 Temmuz 2018 - 31 Aralık 2018 tarihleri arasında başvuran, iki hafta ile bir yaş arası bebek sahibi olan anneler araştırmanın evrenini oluşturmuş olup tamamına ulaşılması hedeflendi. Verilen tarihler arasında 446 kadın aile sağlığı merkezlerine başvuru yaptı. Kadınların 96' sı vakitlerinin olmadığını belirterek, bilgilerini paylaşmak istemeyerek, araştırmaya dahil edilmek istemediklerini söylerek ve bebeklerinin huzursuz olduğunu dile getirerek araştırmaya katılmayı kabul etmedi. Araştırmaya dahil olma kriterlerine uygun olan 350 kadın ile görüşülerek araştırma tamamlandı (%78,5). Veriler sosyo demografik veri formu, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği kullanarak toplandı. Verilerin analizi Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi Statistical Package for Social Sciences 17,0 sürüm programında yapıldı. Tanımlayıcı istatistikler için ortalama ± standart sapma, median, minimum ve maksimum değerleri, nominal değişkenler için ise olgu sayısı ve yüzde (%) değerleri kullanıldı. Nominal değişkenler Pearson Ki-Kare veya Fisher exact testi ile değerlendirildi. Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği'ne göre depresif semptomlar açısından yüksek riskli sonuçları etkileyen değişkenlerin bağımsız risk faktörü olup olmadığı çok değişkenli lojistik regresyon analizi yöntemi ile belirlenerek risk katsayıları belirtildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to determine the prevalence of women with depressive symptoms in the postpartum period and to determine the factors affecting postpartum depression. Materials and Methods: In this study; The mothers who applied to 11 family health centers in Aksehir district of Konya between July 1 2018 and December 31 2018, with babies between two weeks to one year old, constituted the universe of the study and aimed to reach all of them. Between the given dates, 446 women applied to family health centers. 96 of the women refused to participate in the study, stating that they did not have time, not wanting to share their information, saying that they did not want to be included in the study and that their babies were uneasy. The study was completed by interviewing 350 women who met the inclusion criteria (78,5%). Data were collected using socio-demographic data form, Edinburgh Postpartum Depression Scale. The data were analyzed in the Statistical Package for Social Sciences version 17,0. The mean ± standard deviation, median, minimum and maximum values were used for descriptive statistics and the number of cases and percentage (%) values were used for nominal variables. Nominal variables were evaluated by Pearson Chi-Square or Fisher exact test. The multivariate logistic regression analysis method was used to determine whether the variables affecting high-risk outcomes in terms of depressive symptoms according to Edinburgh Postpartum Depression Scale were independent risk factors.