Primer vezikoüreteral reflüde renal skar oluşumunda oksidatif stresin rolü
The role of oxidative stress in renal scar formation due to primary vesicoureteral reflux
  1. Tez No: 271592
  2. Yazar: SEÇİL KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHAN DÜŞÜNSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Primer vezikoüreteral reflüde (VUR) renal skar oluşumunda oksidatif stresin rolünün araştırılmasıdır.Hastalar ve yöntem: Bu çalışma Şubat 2009 ? Şubat 2010 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nefroloji Bilim Dalında prospektif olarak yapıldı. Çalışmaya primer VUR tanısı alan ve DMSA'da renal skar olan 32 hasta ile primer VUR tanısı olup DMSA'da renal skar olmayan 12 hasta olmak üzere toplam 44 hasta (11 erkek, 33 kız) alındı. Ayrıca 4'ü erkek, 14'ü kız 18 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Ayrıca hastalar renal skar varlığına bakılmaksızın reflü derecesine göre GradeI-II(hafif), GradeIII(orta), GradeIV-V(ağır) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastaların tanıları ve renal skar varlığı, voiding sistoüreterografi(VSUG) ve DMSA ile konuldu. Hastalardan tanı esnasında ve idrar kültürü steril olduğunda kan örnekleri alındı. Serum/plazma örneklerinde, miyeloperoksidaz (MPO) aktivitesi ile lipit hidroperoksit, pirrolize protein, ileri protein oksidasyon ürünleri (AOPP) ve tiyol düzeyleri çalışıldı.Bulgular: Hasta grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında MPO aktivitesi, lipit hidroperoksit, pirrolize protein ve AOPP seviyeleri hasta grubunda istatistiksel olarak yüksek belirlendi (p0.05). Skarlı ve skarsız hastalar MPO aktivitesi ile AOPP, lipit hidroperoksit, pirrolize protein ve tiyol düzeyleri açısından karşılaştırıldığında; gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Skarsız ve skarlı grubun MPO aktivitesi, AOPP, lipit hidroperoksit ve pirrolize protein düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak yüksek tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate the role of oxidative stress in renal scar formation due to primary vesicoureteral reflux (VUR).Patients and methods: The study was performed prospectively between February , 2009- February, 2010, at the Erciyes University, Faculty of Medicine, Department of Pediatric Nephrology. The study consisted of 44 patients (11 boys, 33 girls) who were diagnosed as primary VUR [32 renal scar (+) and 12 renal scar (-) with DMSA]. Eighteen healthy subjects (4 boys, 14 girls) appropriate with age, were included as controls in the study. The patients were divided into 3 groups according to the reflux grade in VCUG as grade I-II (mild), grade III (moderate) and grade IV-V(severe). During the study all patients were sterile for urine analysis. Blood samples were taken at the admission and myeloperoxidase (MPO) activity, advanced oxidation protein products (AOPP), lipid hydroperoxides, pyrrolized proteins and thiol levels were measured from the plasma and serum samples.Results: MPO activity, AOPP, pyrrolized proteins and lipid hydroperoxides levels were significantly higher in VUR group than control group (p0.05). There was no significant difference between MPO activity, AOPP, pyrrolized proteins, lipid hydroperoxides and thiol levels in both scar (+) and scar (-) groups (p>0.05). MPO activity, AOPP, pyrrolized proteins and lipid hydroperoxides levels were significantly higher in scar (+) and scar (-) group when compared with control group(p0.05).