Hafif şişman ve obez bireylerde insülin direnci ve D vitamini ilişkisi
The relationship between insulin resistance and vitamin D in light fat and obese individuals
  1. Tez No: 602861
  2. Yazar: MERVE İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Vücut ağırlığının normal aralığın üzerine çıkması ile birlikte insülin direnci görülme sıklığında ki artış ile birlikte D vitamini yetersizliğinin de bu bireylerde sık görülmesi bahsedilen süreçlerin birbiri ile bağlantılı olabileceği fikrini doğurmuştur. Bu çalışma 20-50 yaş arası, beden kütle indeksi 25 kg/m2 ve üzeri olan kadın bireylerde insülin direnci ve serum D vitamini düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 45 insülin direnci olan ve 45 insülin direnci olmayan olmak üzere toplam 90 kadın birey dâhil edilmiştir. Katılımcıların genel özellikleri, fiziksel aktivite durumuları, duygusal iştah ve beden algısı ölçeği puanları, antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kütle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi, deri kıvrım kalınlıkları), biyokimyasal analizleri (açlık kan glikozu, açlık insülin, HOMA-IR (Homeostatic Model of Assessment-Insulin Resistance) değeri, total kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein (LDL), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), serum D vitamini, kalsiyum, potasyum, sodyum, üç günlük besin tüketim kayıtları ve beslenme alışkanlıkları değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda insülin direnci olan grupta kontrol grubuna göre beden kütle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi, deri kıvrım kalınlıkları, toplam vücut yağı ve abdominal yağlanma düzeyleri anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The increase in the incidence of insulin resistance as well as the increase in body weight above normal levels and the incidence of vitamin D deficiency in these individuals have led to the idea that these processes are interrelated. This study conducted to evaluate the relationship between insulin experiences and serum vitamin D levels in women aged 20-50 years with a body mass index of 25 kg / m2 and above. A total of 90 women with 45 insulin-ready and 45 non-insulin-ready individuals were included in the study. Anthropometric measurements (height, body weight, body mass index, waist circumference, age circumference, skinfold thickness), biochemical analysis (fasting blood glucose, fasting insulin, HOMA-IR (Homeostatic Evaluation-Insulin Resistance Model) value, total cholesterol, low-density lipoprotein (LDL), high-density lipoprotein (HDL), serum vitamin D, calcium, potassium, sodium), nutritional form of regret. Improvement of the study was found to be significant according to body mass index, waist circumference, distal circumference, skinfold thickness, intraabdominal fat and abdominal fat levels in the group with insulin content compared to the control group (p 0.05). Vitamin D deficiency was found in 57.8% of the group with insulin resistance and 53.3% of the group. No significant difference was found between insulin resistance and serum vitamin D (p 0,05).