The effects of organizational learning on innovation: An application from the white goods sector
Örgütsel öğrenmenin inovasyona etkileri: Beyaz eşya sektöründen bir uygulama
  1. Tez No: 602880
  2. Yazar: EMRAH MUSTAFA HOŞCOŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. YILDIRAY ÖRNEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde şirketler, rakiplerine üstünlük sağlamak ve en üst seviye örgüt performansına ulaşmak için çalışmaktadırlar. Şirketlerin bulundukları sektörlerde sürekli olarak değer yaratan inovatif şirketler rekabet üstünlüğünü elde etmektedir. Bunu sağlayabilmek için örgütsel öğrenmeye yatırım şirketler bu üstünlüğü arttırmak için daha stratejik hamleler yapmaktadır. Buradan hareketle hazırlanan bu çalışmada beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren, örgütsel öğrenme becerileri yüksek olduğu belirtilen global bir şirketin, inovasyon ve örgütsel öğrenme ölçeklerinin alt boyutları ortaya konulmuştur. Bu amaç doğrultusunda literatürde inovasyon ve örgütsel öğrenme konularının alt başlıkları araştırılmış ve bu alt başlıklar baz alınarak 16 farklı hipotez oluşturulmuştur. Bu hipotezlerin araştırılması için Türkiye merkezli beyaz eşya sektöründeki bir firmanın 3 işletmesi ve 1 merkezindeki beyaz yaka çalışanlarına İnovasyon Ölçeği anketi ve Örgütsel Öğrenme Ölçeği anketi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies are trying to outperform their competitors and achieve the highest level of organizational performance. Innovative companies that continuously create value in the sectors in which the companies are located obtain competitive advantage. To achieve this, companies investing in organizational learning are making more strategic moves to increase this superiority. In this study, the sub-dimensions of innovation and organizational learning scales of a global company, which is active in the white goods sector and which has high organizational learning skills, are presented. For this purpose, the sub-headings of innovation and organizational learning were investigated in the literature and 16 different hypotheses were formed based on these sub-headings. 3 businesses of the company in the white goods sector, based in Turkey to investigate this hypothesis, and one of the white-collar workers at the center of Innovation and Organizational Learning Scale Scale questionnaire survey was administered.