Pgpr ile farklı dozlarda biyokömür uygulamalarının mısır bitkisinin verimine, besin elementi alımına ve kuraklık toleransına etkisi
Effect of combined application of pgpr and different biochar doses on yield, nutrient uptake and drought tolerance of maize
  1. Tez No: 602881
  2. Yazar: AMER ABDULHADI JAWAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Farklı ekosistemden izole edilen çok sayıda bakteriden 4 tane PGPR belirlenmesi, belirlenen bu 4 PGPR'ın biyokömür ile etkileşiminin ortaya konması ve en iyi etkileşimde bulunan 2 tanesinin kuraklık stresine etkilerinin belirlenmesi amaçlarıyla bu tez çalışması yürütülmüştür. Araştırmada denemeler sera koşullarında saksı denemesi olarak yürütülmüştür. Araştırmanın ilk aşamasında Türkiye'nin altı farklı ilinden getirilen topraklardan 24 tane hızlı gelişen bakteri izole edilmiş, saf kültür olarak eğik besiyerine alınmıştır. Bu bakteriler ile yürütülen denemede 24 bakteriden 10 tanesinin belirlenen parametrelerden en az biri üzerinde en yüksek sonucu verdiği görülmüştür. Bir sonraki aşamada, birinci denemede diğerlerinden daha iyi olduğu belirlenen 4 bakteri % 0, % 1 ve % 2 biyokömür ile birlikte denenmiştir. Bu denemede, seçilen bakterilerin tümü belirlenen parametrelerin hepsi üzerinde belirgin olumlu etkide bulunmuştur. Biyokömür dozlarının belirlenen parametreler üzerinde etkileri farklı olmuş, bitki gelişme parametreleri üzerinde nötr veya olumsuz etkisi görülen biyokömür, besin elementi parametrelerinde olumlu etkiler yapmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to determine 4 PGPR from a large number of bacteria isolated from different ecosystems, to reveal the interaction of these 4 PGPRs with biochar and to determine the effects of 2 of the best interacting agents on drought stress. In the research, the experiments were carried out as a pot experiment under greenhouse conditions. The soils were taken from six different cities of Turkey; fast growing 24 bacteria were isolated, purified and stored in slant culture in the first phase of the study. In the experiment that carried out with those bacteria revealed that 10 out of 24 bacteria were provided the highest result on the one determined parameters at least. In the next step, 4 bacteria which were found to be better than the others in the first experiment were tested together with 0%, 1% and 2% biochar. In this experiment, all of the selected bacteria had a significant positive effect on all of the determined parameters. The effects of biochar doses on the determined parameters were different; biochar had a neutral or negative effect on plant growth parameters whereas it had positive effects on nutrient contents.