Girişimcilik politikaları, sorunlar ve çözüm önerileri: Gine örneği
Enterpreneurship policies, problems and solution proposals: Case of Guinea
- Tez No: 602879
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde girişimcilik, ekonomi ve işletme alanlarında gittikçe daha fazla araştırmacının ilgisini çeken bir tema haline gelmiştir. Girişimcilik, zamanla birçok anlam kazandığı karmaşık bir olgudur. Bu alandaki birçok araştırmacı girişimcilik kavram için bir tanım sunmaya çalışmıştır. Bunların arasında, girişimciliği bir birey ile bir organizasyonu birleştiren bir görüngü olarak tanımlayan Thierry Verstraete'den bahsedebilir. Girişimcilik terimi, bir karakter ve organizasyon etrafında dönerken, girişimci olarak adlandırılan kişinin bireysel hayalleri ile ve iradesiyle ve hareketleri ile başlar. Günümüzde, iş kurma, ekonomik gelişme için anahtar kelime olmuştur. Küreselleşmenin getirdiği zorluklarla karşı karşıya kalan girişimcilik, yenilikçiliği ve rekabetçiliği temin etme aracı haline gelmiştir. Günümüzde, zenginlik ve ekonomik refah kaynağı olarak değerlendirilebilen girişimcilik, toplum ve ekonominin karşı karşıya olduğu hastalıkların çözümlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Gine Cumhuriyeti'nde, girişimciliğe ve KOBİ'ye olan ilgi geç kaldı. Ancak 1985 yıllarındaki ilk cumhuriyetin çöküşünün bir sonucu olarak, özel girişimin sonunda serbest bırakılmasıyla sonuçlandı. Devlet, özellikle yatırım açısından ekonomik alandan kademeli olarak çekilmeye ve alanı özel girişime bırakmaya başladı. Devletin ekonomiden geri çekilmesi, eski memurlarının geri dönüşümü bürosu (BARAF) oluşturulması, 90'lı yıllarda yatırım kanunun yayınlanması ve işletmelerin kurulmasını teşvik etmek ve desteklemek için çeşitli araç ve kurumların (BARAF, APIP, Yatırım Bakanlığı...) kurulması ile somutlaştırılmıştır. Hedeflenen sonuçlara henüz ulaşılmamış olmasına rağmen, uygulanan önlemlerin küçük ve orta ölçekli işletmelerin ülke genelinde gelişmesini sağladığı görülmüştür. Bu çalışmanın ilgi alanı, girişimcilik konusunu alt temaları üzerine bir fırça geçirmek ve Gine Cumhuriyetinin Girişimcilik alanına bir bakış penceresini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowaday, entrepreneurship is a theme that attracts more and more researchers in the fields of economics and management. Entrepreneurship is a complex phenomenon that over time has taken on many meanings. Several authors and researchers in this field have tried to provide a definition for this concept. While the term entrepreneurship revolves around a character and an organization, it begins with the individual will of a person called the entrepreneur. Today, business creation has become the watchword for development. Faced with the challenges of globalization, entrepreneurship has become the means to guarantee innovation and competitiveness. Entrepreneurship is considered as a source of wealth and economic prosperity; the solution to all the ills that society and the economy are facing. In Guinea, the interest for the SME was late, it is only from the years 85, and as a consequence of the collapse of the first republic that the private initiative was finally released. The government began to gradually withdraw from the economic sphere, particularly in terms of investment, leaving the field to private initiative. This was concretized by the creation of the Bureau of Reconversion of the Incis Servant Officials (BARAF), the promulgation of the investment code in the 90s and the establishment of various devices and institutions to encourage and support the creation of enterprises (BARAF, APIP,Ministry of investment ...). Although the results targeted have not yet been reached, it has nevertheless been found that the measures implemented have allowed small and medium-sized enterprises to flourish throughout the country. The interest of this study is to provide a perspective on the Entrepreneurship in the republic of Guinea while passing a brush on the entrepreneurship throughout it sub-themes.