Türkiye'nin orta gelir tuzağını aşamamasının ekonomik ve mali nedenleri
Turkey's stage middle income trap to the economic and financial reasons
- Tez No: 602885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünyadaki her ülke farklı zenginlik ve gelir kaynaklarına sahip iken aynı şekilde insanlar da farklı zenginlik ve gelir kaynaklarına sahiptir. Bu durumun doğal sonucu olarak toplum içerisinde faklı gelir gruplarının oluşması kaçınılmaz bir sonuçtur. Ülkelerin sahip olduğu doğal ve beşerî kaynaklarının farklılığı sebebiyle kalkınma süreçleri aynı sırayı izlese de her dönemin veya evrenin süresi farklılık arz etmektedir. Gelir grupları sınıflandırılırken Dünya Bankası'nın 1987 yılı sonrasına ait verileri dikkate alınmaktadır. Orta gelir seviyesine ulaşmış ekonomilerin, uzun yıllar bu seviyede kalıp, yüksek gelirli grup seviyesine çıkamaması durumunda orta gelir tuzağına yakalanmaktadır. Ekonomik büyümeyi başlatmak ve büyümenin ilk yılları nispeten kolay ve hızlı iken sürdürülebilir bir büyüme sağlayarak orta gelir düzeyinden üst gelir düzeyine geçebilmek ise oldukça zorlu bir süreçtir. Orta gelir tuzağından kurtulabilmek için yürütülebilecek tüm politikaların esas çıkış noktası sürdürülebilir iktisadi bir büyümenin sağlanmasıdır. Orta gelir düzeyine ulaşan ekonominin kırsal bölgelerdeki azalan eksik istihdam ve ücret düzeylerinin artmasıyla ülke ekonomisinin ihracatta uluslararası rekabet gücünü kaybetmesi nedeniyle orta gelir tuzağı ortaya çıkmaktadır. Kısır döngüden çıkış için gerçekleştirilmesi beklenen politikalar genel olarak nitelikli işgücü için beşerî sermaye yatırımları, toplam faktör verimliliğinin artırılması, Ar-Ge ve inovasyon yatırımları, patent ve fikri mülkiyet haklarının korunması, ulusal tasarruf oranının arttırılması ve işgücü piyasası reformlarının gerçekleştirilmesidir. Tuzaktan çıkan ya da yakalanmayan ülkelerin ortak özelliklerine dikkat edildiğinde dört temel alandaki yüksek oranlar dikkat çekmektedir. Bu ülkelerin vatandaşlarının eğitim düzeyleri, tasarruf oranları ve kişi başına milli gelirleri yüksek ve ayrıca yüksek teknolojili ürünler ihracatta önemli paya sahiptir. Türkiye'nin orta gelir tuzağından korunabilmesi için yukarıda anlatılan beşerî sermaye, ulusal tasarruflar, kişi başına milli gelir ve Ar-Ge yatırımlarının topyekûn olarak değerlendirilmesi ve bütünleşik yapısal reformların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
While every country in the world has different sources of wealth and income, people also have different sources of wealth and income. As a natural consequence of this situation, the formation of different income groups within the society is inevitable. Although the development processes follow the same order due to the differences in the natural and human resources of the countries, the duration of each period or universe varies. World Bank data for the post-1987 period is taken into consideration when classifying income groups. If the economies that have reached the middle-income level stay at this level for many years and cannot reach the high-income group level, they are caught in the middle-income trap. Starting economic growth and moving from middle income to upper income by achieving sustainable growth while the first years of growth are relatively easy and fast is a challenging process. The main starting point of all policies that can be implemented in order to avoid the middle-income trap is to achieve sustainable economic growth. The middle-income trap emerges as the national economy loses its international competitiveness in exports due to the decrease in underemployment and wage levels in the rural areas of the economy, which reaches the middle-income level. The policies that are expected to be implemented for exit from the vicious cycle are generally human capital investments for qualified labor, increasing total factor productivity, R & D and innovation investments, protecting patents and intellectual property rights, increasing national saving rate and realizing labor market reforms. Considering the common characteristics of trapped or non-trapped countries, high rates in four main areas are noteworthy. Citizens of these countries have high education levels, saving rates and high national income per capita and also high technology products have an important share in exports. Turkey's middle-income human capital in order to avoid the pitfalls described above, national savings, as a full-scale evaluation of the national income per capita and R & D investment and implementation of structural reforms must be integrated.