Essays on the middle income trap with special emphasis on Turkey
Türkiye özelinde orta gelir tuzağı üzerine makaleler
  1. Tez No: 439203
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRDANE ŞİRİN SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu tezde orta gelir tuzağında olan bir ekonomi için iki farklı içsel büyüme modeli sunmaktayız. Bu iki büyüme modelini sunmak için, ilk olarak, tuzakta olan ve tuzaktan kaçınabilmiş ülke tecrübelerini araştırmaktayız. Analizimiz orta gelir tuzağını aşabilmek için“beşeri sermaye”ve“yapısal değişim”kaynaklı faktörlerin önemini göstermektedir. İkinci olarak, bu faktörlerin göreli önemini pay kayması yöntemiyle incelemekteyiz. Bulgularımız tuzakta olan ve tuzaktan kaçınabilmiş ülkelerdeki ortalama işgücü verimlilik büyümesinin belirgin miktarda farklılaştığını ve bu farkın temel olarak“sektör-içi”verimlilik kazanımlarından geldiğini göstermektedir. Üçüncü olarak, tuzakta olan bir ekonomi için ikinci derece denklemli teknolojik ilerleme fonksiyonu içeren içsel bir büyüme modeli (birinci model) sunmaktayız. Modelin Türkiye için yapılan kantitatif analizi okullaşma yılının, eğitim kalitesinin, eğitimli nüfus içinde araştırmacıların payının ve teknoloji transferinin artışıyla Türkiye'nin tuzaktan kaçınabilmesinin mümkün olabileceğini göstermektedir. Son olarak, tuzakta olan bir ekonomi için beşeri sermaye ve beceri yanlı teknolojik gelişme içeren içsel bir büyüme modeli (ikinci model) sunmaktayız. Model yüksek bir büyüme oranına ulaşmanın ve böylece arzulanan miktarda yakınsama tecrübesi sağlamanın en etkili iki yolunun beşeri sermayenin miktarında ve kalitesinde sağlanacak iyileşmeler olduğunu ima etmektedir. Tezdeki her iki model, yüksek kaliteli ve fen, teknoloji, mühendislik ile matematik derslerine özel önem veren bir eğitim sisteminin, orta gelir tuzağının aşılmasındaki önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, we present two different endogenous growth models for a middle income trap economy. In order to present two growth models, first we investigate the experiences of the middle income trap and nontrap countries. Our analysis shows importance of“human capital”and“structural change”rooted factors to overcome the middle income trap. Second, we analyze the relative importance of these factors by using the shift share analysis. Our findings demonstrate that average labor productivity growth rates differ significantly in the trap and nontrap economies and this difference mainly comes from the“within sector”productivity gains. Third, we present an endogenous growth model with quadratic technology function for a middle income trap economy (the first model). The quantitative assessment of the model for Turkey shows that increasing the years of schooling, educational quality, share of researchers in overall educated population, and the technology transfer may enable Turkey to escape the trap. Last, we present an endogenous growth model with human capital and biased technological changes for a middle income trap economy (the second model). The model implies that the most effective two ways to get a higher growth rate and hence to get satisfactory convergence experience are to have improvements in human capital quantity and quality. Both of the models in the thesis show the importance of a high quality education system with special emphasis on the science, technology, engineering and mathematics training to overcome the trap.