Kayırmacılığın örgütsel güven ve örgütsel bağlılık algılaması üzerindeki etkisi: Kuşadası'ndaki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri örneği
The effect of favoritism on organizational trust and organizational commitment perception: The case of 4 and 5 star accomodation establishments in Kuşadası
- Tez No: 602886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz dünyasında konuşulan bir olgu haline gelen kayırmacılık, hizmet sektörünün önemli bir parçası olan turizm endüstrisinde de karşımıza çıkmaktadır. Kayırmacılık bu endüstri içerisinde, insan faktörünün oldukça önemli olduğu konaklama işletmelerinde de etkisini göstermektedir. Söz konusu insan olduğundan örgüte duyulan güven ve bağlılık, konaklama işletmelerindeki hizmetin sağlanabilmesi için önemli bir araçtır. Bu çalışmada, Kuşadası'ndaki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde istihdam edilen iş görenlerin kayırmacılık algısının, üyesi oldukları örgüte olan güven ve bağlılık algılamaları üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın kuramsal yapısını oluşturmak için literatür taraması yapılarak; sırasıyla kayırmacılık, örgütsel güven ve örgütsel bağlılık kavramları açıklanmıştır. Nicel araştırma yöntemi uygulanarak, veri toplama aracı olarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kayırmacılık kavramı ele alınmıştır. İkinci bölümde örgütsel güven kavramı, üçüncü bölümde de örgütsel bağlılık kavramı incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise çalışmanın amacı, önemi, evreni, örneklemi, sınırlılıkları, yöntemi, varsayımları ve hipotezleri açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca örneklemi oluşturan konaklama işletmelerindeki 368 iş görene anket uygulanarak elde edilen veriler analiz edilmiş ve çalışmanın bulguları ortaya konmuştur. Son olarak elde edilen bulgular temel alınarak sonuç açıklanmış, daha sonraki çalışmalara da yön vermek üzere öneriler sunularak çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Favoritism, which has become a spoken phenomenon in today's world, also appears in the tourism industry which is an important part of the service sector. In this industry, Favoritism shows its effect in accommodation establishments where human factor is very important. The trust and commitment to the organization is an important tool for the provision of services in accommodation establishments. In this study, the effect of employers' employment in four and five star accommodation establishments in Kuşadası on the perception of trust and commitment to the organization they are a member of has been examined. In order to form the theoretical structure of the study, by doing literature review; the concepts of favoritism, organizational trust and organizational commitment are explained. Using quantitative research method, data collection tool was used. The study consists of four main sections. In the first section, the concept of favoritism is discussed. In the second section, the concept of organizational trust and in the third section the concept of organizational commitment was examined. In the fourth and last chapter, the purpose of the study, its importance, its universe, sample, limitations, method, assumptions and hypotheses are explained. In this section, the data obtained by applying a questionnaire to 368 jobseekers in the accommodation establishments forming the sample were analyzed and the findings of the study were put forward.