Toraks travması ile acil servise başvuran hastalarda nexus kriterlerinin geçerliliğinin araştırılması
- Tez No: 602906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN AHMET TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
40 yaş altı nüfusun en sık ölüm nedeni travmadır. Tüm yaş aralıklarında ateroskleroz ve kanserden sonra üçüncü sıklıkta mortalite nedenidir. Bu ölümlerin % 25'i toraks travması sonucu meydana gelir. Toraks travmaları acil servise başvuran hastalarda morbidite ve mortalitenin önemli bir nedeni olup erken tanı ve tedavi gerektirmektedir. Multitravma hastalarında travmaya yaklaşım algortimaları klinik pratikte kullanılmaktadır. Ancak toraks travmalarında herkes tarafından kabul gören net bir kılavuz bulunmamaktadır. Bu çalışmamızda acil servise toraks travması ile başvurmuş olan hastalarda Nexus Chest Kriterleri'nin(NCC) etkinliğini ve görüntüleme gerekliliği üzerine olumlu etki edip etmeyeceğini değerlendirmeyi amaçladık. Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 1 Mayıs 2018 -1 Ağustos 2018 tarihleri arasında, son 3 gün içinde olmuş olan toraks travması nedeniyle başvuran 16 yaş ve üzeri 184 hasta, retrospektif olarak değerlendirildi. Sonuç olarak; NCC nin sensitivite ve spesifitesinin düşük olmasına bağlı olarak kulanılabilirliği kısıtlıdır. Kriterlere eklenecek objektif kriterlerin (saturasyon, göğüs bölgesinde ağrı dışında tanımlanan lezyonlar), NCC'nin değerini artıracağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Trauma is the most common cause of death in the population under 40 years of age. In all age groups following atherosclerosis and cancer it is the third most common cause of deaths. Of all the traumatic death 25% are accounted for thoracic trauma.. Among all, the patients presenting to the emergency department with thoracic trauma are significant cause of mortality and morbidity and they require early diagnosis and treatment. ın the clinical practice algorithms are utilized approaching the patients with multi-trauma. But there is not one accepted guideline suggesting an algorithm for the patients with thoracic trauma. In our study, we aimed to evaluate the appliance of Nexus Chest Criteria(NCC) for the patients with thorax trauma. We retrospectively evaluated 184 patients aged over 16 which were admitted for thoracic trauma in the last 3 days to the Bağcılar Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 1 May 2018 -1 August 2018. As a result; NCC and its availability is limited due to its low sensitivity and specificity. Objective criterias which may added (saturation, chest lessions other than pain) could make NCC more valuable.