The effect of sociomathematical norms and technology integrated instruction on 6th grade students' understanding of altitude
Sosyomatematiksel normlar ve teknoloji ile zenginleştirilmiş öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin yükseklik kavramını anlamasına etkisi
  1. Tez No: 602907
  2. Yazar: EZGİ SENGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sosyomatematiksel normlar ve teknoloji kullanılarak tasarlanmış öğrenme ortamında yükseklik kavramının öğrenimini ve öğretimini geliştirmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için, 4 tane sosyomatematiksel norm belirlemiş ve öğrenciler ile birlikte geliştirilmiştir. Bu normlar: birlikte paylaşarak öğrenme, sınıfta yapılan çözümleri sınıfla paylaşma, hata yapmaktan çekinmeden düşüncelerini ifade edebilme ve matematiksel açıklamalar yapabilmedir. Bu normlarla birlikte kavramsal anlamayı geliştirmek amacıyla çeşitli simülasyonlar ve GeoGebra program kullanılmıştır. Yükseklik öğretimi 5 hafta boyunca 48 altıncı sınıf öğrencisiyle yapılmıştır. Öğrencilerin ön bilgilerini kontrol etmek amacıyla öntest ve çalışma bitiminde öğrencilerin kavramsal anlamalarını ölçmek amacıyla son test uygulanmıştır. Ayrıca, sınıf içindeki sosyomatematiksel normlar ve teknoloji kullanımı öğretmen notları, akıllı tahta ve ses kayıtları alınarak belirlenmiştir. Öğrenciler her hafta sosyomatematiksel normlar ve teknoloji kullanımı hakkındaki düşüncelerini günlük tututarak düşüncelerini belirtmiştir. Yapılan analizler sonucunda, sosyomatematiksel normlar ve teknoloji kullanımıyla zenginleştirilmiş ögretim, öğrencilerin yükseklik kavramını anlamalarını olumlu yönde katkısı olmuştur. Bununla birlikte, uygulanan ön test ve son testte öğrencilerin bazı kavramsal yanılgılara sahip olduğu bulunmuştur. Uygulanan öğretim sonucunda, kavram yanılgılarının pek çoğunu azaldığı ya da tamamen yok olduğu tespit edilmiştir. Öğrenciler günlüklerinde, sınıf içindeki sosyomatematiksel normlar ve teknoloji kullanımının öğrenme süreçlerini olumlu etkilediğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This action research study was designed to improve students' conceptual understanding of the concept of the altitude. For this purpose, an instruction was designed in the environment enriched with sociomathematical norms which are sharing solutions, working collaboratively acceptable mathematical explanations and being free to make mistakes. To improve the learning environment, instruction enhanced with technology by using various simulations and GeoGebra as dynamic tool. Before and after the 5-week long instruction with forty-eight 6th grade students, The Altitude Test was implemented to assess students' conceptual understanding of the concept of the altitude and misconceptions related to the concept of the altitude. Teacher's field notes and classroom audio and board recordings were used to detect sociomathematical norms and use of technology in the classroom. Students' views about sociomathematical norms and technology were determined by students' journals. The results of Altitude test showed that students improved their understanding of the concept of the altitude. The result of the pre and post-tests showed that students had misconceptions related to the concept of altitude. Sociomathematically enriched, technology incorporated instruction led to decreasing or eliminating many misconceptions related to the concept of altitude and improved students' conceptual understanding. Students' journals showed that students' views about norms and technology in the classroom reflected their learning positively. The result of altitude tests and the frequency of the misconceptions were also parallel with students' views. It can be stated from the findings that the instruction enriched with sociomathematical norms helped students improve their conceptual understanding.