Türkiye'de ticari ve finansal dışa açıklığın büyümeye etkisi
Commercial and financial openness in Turkeyeffect on growth
  1. Tez No: 602928
  2. Yazar: NURAN CANDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAKKALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dışa açıklığın ulusal refah üzerinde pozitif etkisi olduğunu iddia eden teoriler klasik iktisatçılardan bu yana tartışılmaktadır. Ülkeler dışa açılarak, yerli piyasalarda üretemeyecekleri ve tüketemeyecekleri mal, hizmet ve sermayeye ulaşabilmekte, bu da ülkelerin büyüme ve kalkınmasını hızlandırmaktadır. Ancak bu süreçte ticari ve finansal açıklığın sonuçları yakından takip edilmelidir. Çünkü etkin ve doğru şekilde yönlendirilmeyen dışa açıklık, ülkelerin refahını artırmak yerine, ülkeleri dışa bağımlı hale getirerek küreselleşmeden olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Bu çalışmada Türkiye'de ticari ve finansal dışa açıklığın ekonomik büyüme üzerindeki etkileri, 1994:Q1-2018:Q3 dönemi için analiz edilmiştir. Analiz sürecinde öncelikle serilerin durağanlıkları test edilmiş ve tüm serilerin düzey değerlerinde durağan oldukları görülmüştür. Sonrasında Toda-Yamamoto nedensellik testi yapılmış, ticari dışa açıklıktan ve finansal dışa açıklıktan ekonomik büyümeye doğru tek yönlü, ticari dışa açıklık ile finansal dışa açıklık arasında iki yönlü nedensellik ilişkileri tespit edilmiştir. Son olarak ticari ve finansal dışa açıklığın ekonomik büyüme üzerindeki etkileri DOLS yöntemi ile tahmin edilmiş, ticari açıklığın Türkiye'de büyümeyi artırdığı, finansal dışa açıklığın ise büyümeyi azalttığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Theories argumenting that openness has positive effects on national welfare have been discussed since classical economists. Countries reach the goods, services and capital that they cannot produce and consume in domestic markets byopenning to the world, which accelerates the growth and development of the countries. However, the results of the commercial and financial openness should be closely monitored in this process. Because openness, which is not effectively and correctly guided, can lead to negative effects of globalization by making countries dependent on foreign resources rather than increasing the welfare of countries. In this study, the effects ofcommercial and financial openness on economic growth in Turkey areanalyzed for 1994Q1:2018Q3 period. In the analysis, the stationarity of the series was first tested and it is observed that all series are stationary in the level values. Then, Toda-Yamamoto causality test is conducted to determine causality relationships between the series and one-way causality from commercial and financial openness to economic growth and two-way causality between commercial and financial openness is estimated. Finally, the effects of commercial and financial openness on economic growth are estimated by DOLS method and found that the commercial openness increases growth in Turkey, while financial openness reducesit.