Çölyaklı çocuklarda glutensiz diyet tedavisinin intestinal mikrobiyotaya etkisi
Effect of gluten free diet on intestinal microbiota in pediatric celiac patients
  1. Tez No: 602938
  2. Yazar: YASEMİN ERTAŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFSUN KARABUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çölyak hastası çocuklarda glutensiz diyet tedavi sonrasında intestinal mikrobiyotada gözlenen değişimleri saptamak ve besin ögesi alımları ile mikrobiyota arasındaki ilişkileri belirleyerek glutensiz diyet tedavisinin etkinliğine yönelik öneriler geliştirmek amacıyla planlanan bu çalışmaya yaşları 3-12 yıl arasında değişen biyopsi ile doğrulanmış 11 (erkek:6, kız:5) yeni tanılı çölyak hastası dahil edilmiştir. Çocuklar glutensiz diyet tedavisi altında altı ay boyunca izlenmiştir. Çocukların diyet tedavisi öncesi ve sonrası beslenme durumları antropometrik ölçümler ve besin tüketim kayıtları alınmıştır. Çocukların rutin biyokimyasal bulguları dosyalarından kaydedilmiş, bağırsak geçirgenliğinin göstergesi olarak serum zonulin düzeylerinin belirlenmesi için kan örnekleri ve mikrobiyota analizleri için gaita örnekleri toplanmıştır. Serum zonulin düzeyleri immünoenzimatik yöntemle, mikrobiyota analizleri 16s rRNA yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmaya alınan erkek ve kız çocukların yaş ortalaması sırasıyla; 6,83,23 ve 5,81,98 yıldır. Çocukların ortalama beden kütle indeksi ve boy uzunluğu z-skorları sırasıyla; diyet tedavi öncesinde ortalama -0,31,40 ve -0,31,49; tedavi sonrasında ise -0,11,08 ve -0,31,34 olarak hesaplanmıştır (p>0,05). Çocukların tanı sırasında yükselmiş çölyak serolojilerinin diyet sonrasında altıncı ayda normalleştiği ve kan hemoglobin, hematokrit, ferritin, serum folat, B12 vitamini ve D vitamini düzeylerinde artışlar olduğu gözlenmiştir. Serum zonulin düzeylerinde anlamlı değişimler bulunmamıştır (p>0,05). Çocukların diyet tedavisi öncesi ve sonrası enerji alımlarının diyet referans değerlerini karşılama yüzdeleri sırasıyla; %94,019,19 ve %99,212,67 olarak bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the alterations in microbiota after gluten-free diet treatment and to develop recommendations by showing the relationship between nutrient intake and microbiota in order to improve the effectiveness of gluten-free diet treatment in children with celiac disease. The study included 11 (boys:6, girls:5) biopsy proven celiac patients aged 3-12 years. Patients were followed for six months under gluten-free diet treatment. Nutritional status of children before and after diet were evaluated by anthropometric measurements and food consumption records. Biochemical findings of the children were recorded from their files. Blood samples serum zonulin levels as a indicator for intestinal permeability and feacal samples to analyze gut microbiota were collected. Serum zonulin levels were analyzed by immunoenzymatic method and microbiota analyzes were performed using 16s rRNA method. The mean age of boys and girls included in the study were respectively; 6,83,23 and 5,81,98 years. Before gluten free diet, the mean weight for age and height for age z-scores were; -0,11,08 and -0,31,34; after the diet, it was measured as -0,11,08 ve -0,31,34 respectively (p0,05). Mean energy adequency percent of the children before and after diet were respectively; 94,019,19% and 99,212,67% (p>0,05).