Sağlıklı ve miyokard infarktüslü köpeklerde miyokard aktivasyon akımlarının elekrokardiyografik, vektörkardiyografik incelenmesi ve bu bulguların klinik, hematolojik ve biyokimyasal değerlerle olan ilişkilerinin ...
Determination of the myocardial electrical activity with electrocardiography, vectorcardiography and correlation of these findings with clinic, haematologic and biochemistry findings in clinically normal and ...
  1. Tez No: 69678
  2. Yazar: REMZİ GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
6. ÖZET Miyokardiyal hastalıkların teşhisine yönelik olarak planlanan bu çalışmada, deneysel miyokard infarktüsü oluşturulan köpeklerdeki hematolojik, biyokimyasal ve elektrokardiyografik-vektörkardiyografik değişiklikler incelendi. Çalışmanın materyalini 16'sı dişi 5'i erkek olmak üzere yaşlan 1-3 yaş arasında değişen ve 14-32 kg ağırlığında toplam 21 adet denek (sokak köpeği) oluşturdu. Deneysel miyokard infarktüsü oluşturmak üzere denekler üç ayn gruba ayrıldılar (n=7). Grup I: A. coronaria dekstra'nın distal ucunun 2 cm yukarısı ve A. coronaria sinistra' nın ramus kollateralis distalıs kolu birlikte. Grup II: A coronaria sinistra' nın ramus kollateralis distalis kolu, Grup III: A coronaria dekstra'nın distal ucunun 2 cm yukarısı ligature edildi. Deneysel miyokard infarktüsü oluşturulan köpeklerde, elektrokardiyografık muayeneler infarktüs sonrası iki günlük subakut periyod sonunda, hematolojik ve biyokimyasal analizler ise yaklaşık yedi günlük akut periyod sonunda tamamlandı. İnfarktüslerin 7-10 gün içinde kronikleştiği saptandıktan sonra işlemler tamamlanarak otopsiye gönderildi. Miyokard infarktüsü oluşturulan alanın büyüklüğüne göre hematolojik, biyokimyasal ve elektrokardiyografık bulgularda önemli derecelerde değişikliklerin oluştuğu saptandı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, which was planned in view of diagnosing myocardial diseases, haematological, biochemical and electrocardiographical-vectorcardiographical changes were examined in dogs with experimentally induced myocardial infarction. A total of 21 dogs (stray dogs), ranging in age from 1 to 3, in weight from 14 kg to 32 kg and of which 16 were female and 5 were male constituted the study material. The dogs were divided into 3 separate groups (n=7) in order to perform experimental myocardial infarction. Group I: Two centimeters above the distal end of the right coronary artery together with the left distal descending coronary artery, Group II: the left distal descending coronary artery, Group III: two centimeters above the distal end of the right coronary artery was ligated. In dogs with experimentally induced myocardial infarction, electrocardiographical evaluations were made at the end of the 2-day-long subacute period following the infarction and hematological and biochemical analysis were carried out at the end of the 7-day-long acute period after the infarction. When the infarctions became chronic in 7-10 days, the procedures were completed and the dogs were sent for post-mortem examination. According to the size of the area in which myocardial infarction was induced, significant degrees of changes were detected in the haematological, biochemical and electrocardiographical findings.