Tenis oyuncularinda üst ekstremite performans testleri ve kor stabilizasyonu arasindaki i̇lişki
Releationship between core stability and upper-extremity functional performance tests in the tennis players
- Tez No: 602969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmanın örneklemini İstanbul İli Enka spor kulübünde en az 1 yıldır aktif olarak tenis oynamakta olan ve haftalık 2 saat üzeri antrenman yapan 18-50 yaş arası 40 sporcu oluşturmaktadır. Tüm katılımcılar üç üst ektremite performans testi (Y denge üst ekstremite testi, oturarak öne top atma testi, kapalı kinetik zincir üst ekstremite stabilizasyon testi) ve kor stabilizasyonu ölçümü ile değerlendirilmiş ve gönüllü temeller üzerinden çalışmaya katılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, çalışma için özel hazırlanan bir anketle alınmıştır. Anket sadece sosyodemografik özellikleri değil, aynı zamanda katılımcıların mesleğini, eğitim düzeyini, medeni durumunu, kronik hastalıklarını, aile öyküsünü , ilaç kullanıp kullanmadıklarını, sigara alışkanlığını sorgulayan nitelikte sorular içermektedir. Tüm veriler istatistiksel metotla analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The sample of the study consists of 40 athletes between 18-50 years old who have been playing tennis actively for at least 1 year at Enka Sports Club in İstanbul and have been training more than 2 hours per week. All participants were evaluated by three upper extremity performance tests (Y balance upper extremity test, seated medicine ball throw test, closed kinetic chain upper extremity stabilization test) and core stabilization measurement and voluntarily participated in the study. The sociodemographic characteristics of the participants were obtained by a questionnaire specially designed for the study. The questionnaire includes not only sociodemographic characteristics, but also questions about the occupation, education level, marital status, chronic diseases, family history, medication use or smoking habits. All data were analyzed by statistical method.