İki ulus teorisi ışığında Pakistan'ın kuruluşu ve bir sorunsal olarak Keşmir
The establishment of Pakistan in the light of two nations theory and Kashmir as a problematic
- Tez No: 602970
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Eastern Linguistics and Literature, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Pakistan, 14 Ağustos 1947 tarihinde, din temelli bir devlet olarak kurulmuştur. Hindistanlı Müslümanların bağımsızlık fikrine adapte olmaları ve Hint Alt Kıtasında bir Müslüman devlet kurma niyetine bürünmelerini sağlayan temel faktör ise, İki Ulus teorisinin Müslüman kanaat önderleri ve bu toplum tarafından anlaşılması, benimsenmesi ve uygulanmasıdır. İki ulus teorisi, Müslümanların Hindulardan dini, kültürel, toplumsal ve gündelik yaşam anlamında farklı olduğu ve bu özelliklerini özgürce yaşayabilecekleri bağımsız bir devlet kurmaları gerektiği hipotezine dayanır. İki ulus teorisini ilk kuramsallaştıran ve Hindistanlı Müslümanların bu teoriye destek vermesini sağlayan kişi Seyyid Ahmed Han'dır. İki ulus teorisi Muhammed İkbâl ve Çodhiri Rahmat Ali tarafından geliştirilmiş, dahası bu isimler İki Ulus teorisi kapsamında kurulması gereken Müslüman devletin sınırlarına ve ismine dair öneriler sunmuşlardır. İki ulus teorisinin eksik yönlerini tamamlayan ve Pakistan'ın kurulması sürecinde bu teoriyi temel dayanağı yapacak kişi ise Muhammed Ali Cinnah olacaktır. Muhammed Ali Cinnah 23 Mart 1940 tarihinde düzenlenen Tüm Hindistan Müslüman Partisi'nin yıllık toplantısında İki Ulus teorisi ışığında kurmayı planladıkları bağımsız Müslüman devlet önerilerini paydaşlara aktarmış ve İngilizler tarafından bağımsızlık dışında sunulacak hiçbir öneriye sıcak bakmayacaklarını deklare etmiştir. İki ulus teorisi ışığında Pakistan, bu kararlı ve inançlı teorik ve pratik çabalar neticesinde Güney Asya'da yeni bir güç olarak doğmuştur. Keşmir sorunsalı, İki Ulus teorisi ve Pakistan'ın kuruluşu ile doğrudan bağlantılıdır. İki ulus teorisinin Hindistan'da yaratmış olduğu özgürlük atmosferi Keşmir bölgesine ulaşmış, yöneticileri Hindu olan Keşmirli Müslümanlar, nüfus bakımından çoğunluk olduklarından bağımsızlık talebiyle örgütlenmişlerdir. Pakistan'ın kurulmasıyla birlikte Pakistan'a katılma ya da bağımsız bir Müslüman devlet kurma seçeneklerinden başka düşünceleri olmadığını İngilizlere aktaran Keşmirli Müslümanların bu talepleri göz ardı edilmiş ve Keşmir Hindu yöneticisi tarafından Hindistan'a devredilmiştir. Hindistan'ın bölünmesinden sonra, Pakistan ve Hindistan'ın sorunlu politik ilişkileri çerçevesinde çözüme kavuşturulmaya çalışılan Keşmir meselesi, Birleşmiş Milletler kararlarına karşın bir türlü çözülememiş aksine ilerleyen yıllarda daha tehlikeli bir yapıya bürünmüştür. Keşmir sorunsalının bunun dışında genetiğine etki eden diğer faktörler de mevcuttur. Keşmir'de Müslüman, Hindu, Sih ve Budist başta olmak üzere birçok dini ve etnik ulusun varlığı, bütün bu unsurları memnun edecek bir çözüm kararı alınmasını zorlaştırmıştır. Keşmir'deki Müslümanların arasında olan fikir ayrılıkları, yöneticinin halka sormadan bölgeyi Hindistan'a devretmesi ve İngilizlerin amatör bölünme planı sorunu büyütmüştür. Bu gelişmelerin sonucunda bir zamanlar huzurun ve hoşgörünün sembolü olan Keşmir bölgesi, çatışmalarla anılmaya ve tanınmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Pakistan was established on 14 August 1947 as a religion-based state. The main factor that enabled Indian Muslims to adopt to the idea of independence and to intend to establish a Muslim state in the Indian sub-continent is the understanding, adoption and implementation of the two nation theory by Muslim leaders and Muslim society. The two nation theory is based on the hypothesis that Muslims differ from Hindus in terms of religious, cultural, social and daily life and that they must establish an independent Muslim state in which they can live freely their identities. Syed Ahmad Khan was the first to theorize the two nation theory and to allow Muslims to support it. The two nation theory was developed by Muhammad Iqbal abd Chodri Rahmat Ali, and morever, they offered suggestions on the borders and the name of the Muslim state that should be established under the two nation theory. Muhammad Ali Jinnah was the one who completed the missing aspects of the two nation theory and made it the basis for the establishment of Pakistan. At the anuual meeting of the All India Muslim League on March 23, 1940, Muhammad Ali Jinnah passed on the proposals of independent Muslim state to the stakeholders in the light of two nation theory and declared that they would not accept any proposal made by the British outside independence. In the light of the two nation theory, Pakistan was established as a new power in South Asia as a result of these determined and faithful theoretical and practical efforts. The Kashmir problematic is directly linked to the theory of two nations and the establishment of Pakistan. The atmosphere of freedom created by the two nation theory in India reached the Kashmir region and the Kashmiri Muslims whose rulers were Hindu were organized to demand independence as they were majority in general population. With the establishment of Pakistan, Kashmiri Muslims declared that they would not accept no other proposal than joining Pakistan or establishing and independent Muslim state, but their demands were ignored and Kashmir handed over to India by the Hindu ruler of Kashmir. After the division of ındia, the Kashmir issue, which was tried to be solved within the framework of the problematic political relations between Pakistan and India, could not be solved despite the resolutions of the United Nations, but instead became more dangerous in the following years.There are other factors affecting the genetics of the Kashmir problematic. The existence of many religious and ethnic nations, especially Muslim, Hindu, Sikh and Buddhist, has made it difficult to decide a solution that will satisfy all these elements in Kashmir. The disagreements among Kashmiri Muslims, the transfer of the region to India without asking the public by the Hindu ruler and the amateur division plan of the British raied the Kashmir problem. As a result of these developments, the Kashmir region, once a symbol of peace and tolerance, began to remembered and recognized by conflicts.