48-72 aylık çocukların bilişsel stilleri ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between 48-72 months old children's cognitive styles and their emotion regulation skills
  1. Tez No: 602979
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL TÜFEKCİ AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitime devam eden 48-72 aylık çocukların bilişsel stilleri ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın verileri“Kansas Okul Öncesi Dönemdeki Çocuklar İçin Düşünsellik-İçtepisellik Ölçeği A formu (KRISP-A)”,“Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ)”ve“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokulları ve anasınıflarına devam eden 413 çocuk ve anneleri oluşturmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre; çocukların KRISP-A Formundan elde edilen tepki süresi ve hata sayısı puanlarının ortalamanın altında bir yığılma gösterdiği görülmüştür. Tepki süresi puanlarının değişkenlere göre farklılık göstermediği, hata sayısı puanlarının ise okul türü, çocukların cinsiyeti ve anne-baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Düşünme süreleri ve hata sayılarına göre çocukların çoğunlukla hızlı doğrucu bilişsel stile sahip oldukları görülmüştür. Bunu sırasıyla içtepisel, düşünsel ve yavaş yanlışçı çocuklar takip etmiştir. Çocukların sahip oldukları bilişsel stil türlerinin değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Çocukların Duygu Düzenleme Ölçeğinin alt faktörleri olan değişkenlik/olumsuzluk faktörü, duygu düzenleme faktörü ve ölçek toplam puanlarının ortalamanın altında yığılma gösterdiği görülmüştür. Duygu Düzenleme Ölçeği toplam puanlarının değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediği, değişkenlik/olumsuzluk alt faktörünün ise yalnızca cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Duygu düzenleme faktörü değişkenlere göre incelendiğinde ise kardeş sayısı ve anne eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Çocukların bilişsel stilleri ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiye bakıldığında KRISP-A Formu hata sayısı puanı ile Duygu Düzenleme Ölçeği olumsuzluk alt faktörü ve ölçek toplam puanı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Çocukların hızlı doğrucu, düşünsel, içtepisel veya yavaş yanlışçı olmaları ile duygu düzenleme ölçeği alt faktörleri ve ölçek toplam puanı arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research study is carried out to investigate the relationship between cognitive styles and emotion regulation skills of 48-72 months old children attending pre-school education. The design of the study is a relational survey model. Data were collected through“Kansas Reflection–Impulsivity Scale for Preschoolers (KRISP) Form A”,“Emotion Regulation Checklist (ERC)”, and“Personal Information Form”. The study group consist of 413 kindergarten students and their mothers in Keçiören, Ankara in 2018-2019 academic year. As a result of the study, it was found that children's thinking time and the number of mistakes show an aggregation below the average. The findings show that the children's thinking time scores did not vary according to the variables, but, their scores on the numbers of mistakes varried by the school type, children's gender, and the educational level of parents. Data related to children's thinking time and the number of mistakes show that children have mostly a quick corrective cognitive style. This is followed by impulsive, reflective and slow false children. It is purported that the cognitive style types of the children did not vary by the variables. Regarding children's emotion regulation skills, it is found that children's scores on the variability/negativity factor, emotion regulation factor and scale total scores show an aggregation below the average. The results show that the total scores of the Emotion Regulation Checklist did not vary by the variables, whereas the variability/negativity sub-factor varied significantly only by children's gender variable. When the emotion regulation factor is examined according to the variables, a significant difference is found in relation to the number of siblings and the education level of mothers. When the relationship between cognitive styles and emotion regulation skills of children is examined, it is found that there is a positive correlation among the scale of the number of mistakes, variability/negativity factor and the total score. It is also found that there is no significant relationship between quick corrective, reflective, impulsive or slow false cognitive styles and the sub-scales of the Emotion Regulation Checklist or the total scores of the scale.