Myelodisplastik sendromda lökosit alkalen fosfataz aktivitesi
Leukocyte alkaline phosphatase activity in myelodysplastic syndrome
  1. Tez No: 60299
  2. Yazar: ERDAL KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN FERHANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Hematoloji kliniğimize başvuran, FAB sınıflamasına göre MDS tanısı konulan 49 MDS olgusu, 15 RA, 5 RARS, 25 RAEB ve 4 KMML olmak üzere; yaş, cinsiyet, başvuru semptomları, fizik muayene bulguları, hematokrit, hemoglobin, lökosit sayısı, trombosit sayısı, MCV gibi hematolojik parametreler; periferik kanda ve kemik iliğinde saptanan diseritropoez, disgranülopoez, dismegakaryopoez bulguları,lökosit alkalen fosfataz (LAP) aktivitesi ve bu aktivitenin MDS tanısı konulmasında ve olguların FAB sınıflamasına göre alt gruplara ayrılmasında değeri olup olmadığı araştırıldı. 49 MDS olgumuzun yaş, cinsiyet, başvuru semptomları, fizik muayene bulguları, hematolojik parametreler, periferik kanda ve kemik iliğinde saptanan diseritropoez, disgranülopoez, dismegakaryopoez bulguları açısından literatürden farklılık göstermediği bulundu. RA grubunun LAP aktivitesi, RARS ve KMML 5 ve 4 olguluk gruplar oluşturdukları ve istatistiksel anlam oluşturmadıkları için dikkate alınmadığında,RAEB grubuna kıyasla anlamlı olarak düşük bulundu(p< 0.001). Ancak, LAP aktivitesinin MDS tanısı koydurucu ve olguların FAB sınıflandırmasına göre alt gruplara sınıflandırılmasında yardımcı bir rolü olmadığı sonucuna ulaşıldı. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY Forty-nine MDS cases namely, 15 RA, 5 RARS, 25 RAEB and 4 KMML, applied to our hematology clinic were evaluated in the sense of age, sex, symptoms and signs, hematological parameters namely, hematocrit, hemoglobin, leukocyte count,platelet count, MCV value,and diseritropoesis, disgranulopoesis, dismegakaryopoesis findings on peripheral blood smears and bone marrow aspiration specimens and role of leukocyte alkaline phosphatase (LAP) activity in diagnosing MDS and classifying the cases according to FAB classification. Forty-nine MDS cases didnt reveal any differences from the litterarure in the sense of age, sex, initial smmptoms and signs, hematological parameters and findngs of diseritropoesis, disgranulopoesis and dismegakaryopoesis detected on peripheral blood smears and ön bone marrow aspiration specimens. Forty-nine percent of 49 MDS cases had abnormal LAP activity. When we compared LAP activity of RA group to that of RAEB excluding RARS and KMML having statistically unsignificant number of cases, 5 and 4, respectively, LAP activity of RA group was significantly low. However, LAP activity has no yield in diagnosing MDS and its classification according to FAB. 76