Hematolojik malignansilerde miyeloid stem hücre (CFU-GM) oluşumunun değerlendirilmesi
The Formation of the myeloid stem cell (CFU-GM) in hematological malignancies
- Tez No: 40190
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN KANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Allergy and Immunology, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Son 20 yılda kan hücrelerinin yapımı, gelişimi ve yıkımı hakkında geniş çalışmalar yapılmıştır. Bu konuda en fazla kullanılan metodlar farklı hücre kültürü metodları olmuştur. Bu metodların gelişmesi ile kan hücrelerinin kaynaklandığı kök (stem) hücreler, doğurdukları hücreler ve olgun hücrelerin morfolojileri, büyüme ve çoğalma özellikleri hakkında bilgi edinilebilmiştir. Biz bu çalışmada metilsellülozlu, fetal sığır serumu, büyüme faktörü içeren semi-solid kültür ortamına, 34 farklı hematolojik hastalıklı gönüllü kişilerden alınan kemik iliği aspirasyon örneklerinden alınan 1x10 6 hücre eklenmiştir. Stem hücre oranı ile bağlantılı olarak in vitro şartlarda koloni ve clusterler oluşmuştur. Hastalar kronik lösemi, akut lösemi, lenfoma, multiple myeloma, myelodisplastik sendrom ve anemi tanısı bulunan bireylerdir. Metilsellülozlu ortamda CFU-GM kolonilerinin oluşabilmesi için büyüme faktörü olarak GM-CSF kullanılmıştır. Kültür ortamında her plate başına 2x10 5 hücre yer almıştır.Inkübasyon süreleri sonunda yapılan koloni ve cluster sayımları sonucunda bulunan değerler literatürle karşılaştırılmıştır. Çeşitli hasta gruplarımızda yer alan hasta sayılarının azlığı nedeni ile istatistiksel çalışma yapılamamıştır. Akut lösemili hastaların CFU-GM koloni sonuçları örneklerin az sayıda koloni içermesine rağmen geniş bir dağılım göstermektedir. Kronik lösemi ve lenfomalı hastaların sonuçlan normal değerlere yakındır.MDS ve anemili hastaların sonuçları da geniş dağılım göstermektedir ve normal değerlere yakındır. Bu çalışmada değişik hematolojik malignensilerde tanı evresinde alınan kemik iliği örneklerinden in-vitro şartlarda CFU-GM“ koloni ”ve“ cluster ”oluşumu incelenmiştir. Özellikle akut lösemilerde remisyon dönemlerinde“ cluster ”oluşumunun belirgin olmasına karşılık“ koloni ”sayılarının azlığı dikkat çekici olmuştur. Yanısıra, lenfomalı hatalarda remisyon fazında“ cluster ”oluşumu fazla olmak üzere kolonilerin değişik bir sınır aralığı içinde geliştiği izlenmiştir. Kronik Miyelositik Lösemi' de gerek koloni gerekse“ cluster ”oluşumu bir hasta haricinde sayıca normal değerlerin çok üzerinde bulunduğu görülmüştür. Çalışmanın bulguları literatürdeki benzer çalışmalar ile uygunluk gösterirken daha geniş sayıda hasta gruplarının incelenmesi gerektiği kararına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY Since last second decade, the biologists studied about development of the haematopoiesis. They usually use the cell culture techniques. In this study, They can learn stem cell developmen, growing, differentiation and maturation. We used methylcellulose, fetal calf serum and growth factor in semi-solid cell culture media. We have 34 patients of different haematological disorders. We used 1x10 6 GM cells from bone marrow aspirates. After bone marrow stem cell culture, stem cells consist many clusters and colonies of specific cell lineages, in petri dishes.The hematological disorders contain acute leukemia, chronic leukemia, lymphoma, multiple myeloma, myelodisplastic syndrome and anemia. Semi-solid cell culture media has growth factor for stem cell maturation. It was GM-CSF. In culture media, there were 2x10 5 cell per plate. Many different patient groups have few cluster and colony number. We didn' t have statistical study for them. Numbers of CFU-GM colonies of the patients with acute leukemia have few CFU-GM colony number. Although, It shows wide grade. Patients of chronic leukemia and lymphoma results are generally normal. The patients of MDS and anemia results are normal. In this study, I observed CFU-GM colonies in in vitro long-term bone marrow culture from patients of different malignancies. Especially, in remission acute leukemia has many cluster number but few colony number. Lymphoma in remission has many clusters. Chronic leukemia has normal cluster and colony number. The results of this study are like literatures.