Çevre kaynaklarının korunmasında yapı bilgi modellemesi teknolojisi ile yeşil bina oluşumunun değerlendirilmesi
Evaluation of green building formation with building information modelling technology for protection of environmental resources
- Tez No: 602991
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLTER TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Sürdürülebilirlik kelime anlamı olarak, üretkenliğin devamlılığı sağlanırken, mevcut varlığın da korunması olarak tarif edilmektedir. Söz konusu olan bu denge, doğa ile insan arasındaki bağ ile paralellik arzetmektedir. Teknoloji, iklim, çevre, enerji, ve doğal kaynakların analize tabi tutulması sonucu onların tanımlanması ve daha sonrasında mevcut potansiyel ile uzun vadeli planların gerçekleştirilmesi, sürdürülebilirlik kavramının pekişmesini sağlamaktadır. Günümüzde yapılan birçok yenilikçi harekette 'yeşil' kavramına bir eğilimin söz konusu olduğu görülmektedir. Yani doğadan alınan her şeyi doğaya geri kazandırmak gereğinin bilinci yerleşmektedir. Sürdürülebilirlik ile birlikte 'ekolojik, yeşil, iklim ve çevre dostu, yüksek performanslı, akıllı, pasif, karbon-sıfır bina' gibi kavramlar da ortaya çıkmıştır. Bu kavramlar birçok yerde birbirilerinden bağımsızmış gibi görünseler de aslında bir sistemi oluştururken ortak paydada buluşmaktadırlar. Herhangi birisindeki aktivite diğer kavramları da ve dolayısıyla bütün olarak sistemi etkilemektedir. Bundan hareketle, son zamanlarda dünyada ve ülkemizde çalışmaları yapılan 'sürdürülebilir mimarlık, sürdürülebilir bina, sürdürülebilir çevre' kavramları yerel ve küresel ölçekte çevresel, sosyal ve ekonomik öncelikleri yakalayarak, insan-ekosistem uyumunu günümüze, günümüzden geleceğe taşıyabilecek uygulamalar arasına girmektedir. Yeşil binalar, bina performans gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, çevreye verilen rahatsızlığın minimize edildiği ve aynı zamanda yapının inşaat ve belirtilen hizmet ömrü sonrasında da yerel, bölgesel ve küresel ekosistemlerin işleyişinin geliştirilmesine katkı sağlayan sürdürülebilir binalardır. Yapının tasarım aşamasından itibaren yaşam döngüsü çerçevesinde değerlendirilerek, sosyal ve çevresel sorumluluk anlayışlarına dayanarak tasarlanan, belli iklim ve lokasyon koşullarına ait datalarla birlikte, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş ve teşvik eden ekosistemlere duyarlı sürdürülebilir yapılar şeklinde de tanımlanmaktadır. Dünya çapında bir binanın sürdürülebilir sayılabilmesi için bünyesinde barındırması gereken unsurların puanlandırıldığı ve değerlendirildiği birçok sertifikasyon sistemi mevcuttur. Yeşil bina kavramı da bu sertifikasyon sistemleriyle bütünleşmiş bir terim haline gelmektedir. Yapı Bilgi Modellemesi, inşaat projelerinde tahmin, yönetim ve çevresel etkilerini izlemeye yönelik bir araç görevi görürken aynı zamanda, sanal prototip oluşturma ve görselleştirme özellikleriyle de dünya çapında sürdürülebilirlik çalışmalarına yeni bir soluk getirmektedir. Bir yapının henüz tasarım aşamasındayken, farklı araçlar kullanarak ve bina ömrü boyunca içerisinde proje verilerinin sayısal ortamda tasarlanmasına olanak sağlayan bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır. Geleneksek tasarım ve çizimlere nazaran, yapıdaki her bir elemana ait özellik ve parametreler için veri tabanı oluşturulmakta ve üç boyutlu olma özelliğiyle farklılıklar sunmaktadır. Yapıdaki elemanlar ve onların birbirleriyle olan ilişkileri temel olarak alındığından dolayı daha kaliteli proje çıktıları oluşturulmakta ve riskler azaltılmaktadır. Yeşil Binalar ile Yapı Bilgi Modellemesi'nin bütünleşik çalışmasının amacı; projenin yaşam döngüsü sırasında koordineli ve tutarlı yapı üreten ve yöneten, aynı zamanda binada enerji verimliliği performansını artırarak kurulan sürdürülebilirlik hedeflerini başarıyla kolaylaştırmak adına yenilikçi bir hareket olarak tanımlanabilmektedir. Tez çalışmasında Yapı Bilgi Modellemesi'ne ait olan FormIt 360, Insight 360, ve Revit Autodesk yazılımlarıyla örnek bir pilot çalışmanın enerji analizi, termal performansı, su kullanımı ve maliyet değerlendirilmesi, solar radyasyon analizleri, günışığı kontrolü gibi çevresel analizleri yapılarak, karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Artan dünya nüfusu ve ekonomik büyümeyle birlikte, doğal kaynakların korunumu ve sürdürülebilirlik adına bütünleşik bir çalışmanın yapımı amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is the preservation of the existing existence while ensuring the continuity of productivity. This balance is parallel with the link between nature and human. Analyzing technology, climate, environment, energy, and natural resources, and the realization of long-term plans with the existing potential reinforces the concept of sustainability. There is a tendency towards the concept of green in many innovative movements. We are more aware of the fact that everything we receive from nature should be turned back to nature again. Concepts such as 'ecological, green, climate and environmentally friendly, high performance, smart, passive, carbon-zero building' have emerged along with sustainability. Although these concepts appear to be independent of each other in many places, when they form a system, meet in common denominator. Activity in any one affects the whole system. From this point of view, sustainability concepts, which have been studied recently in the world and in our country, are among the applications that can carry the human-ecosystem harmony to the present and to the future from the present, by catching the environmental social and economic priorities at the local and global scale. Green buildings are sustainable buildings that take into account the building performance requirements, minimizing discomfort to the environment and at the same time contributing to the development of local, regional and global ecosystems after the construction and specified service life of the building. It is defined as sustainable structures that are sensitive to ecosystems that are oriented towards renewable energy sources and encouraged with the data of certain climate and location conditions, which are designed based on the social and environmental responsibility concepts and designed according to the life cycle. There are many certification systems in which a world-class building is considered to be sustainable and the criteria to be included in it are scored and evaluated. The concept of green building is a term that is integrated with these certification systems. While Building Information Modeling serves as a tool for monitoring forecasting, management and environmental impacts in construction projects, it also brings a new breath to sustainability efforts worldwide with virtual prototyping and visualization features. It is seen as a method of designing the project data in a digital environment while using different tools and during the life of a building when a structure is still in the design phase. Compared to traditional design and drawings, a database is created for the properties and parameters of each element in the structure and offers differences with its three-dimensionality. As the elements in the structure and their relations with each other are taken as a basis, higher quality project outputs are created and the risks are reduced. To summarize the purpose of the integrated study of Green Buildings and Building Information Modeling; It can be defined as an innovative movement in order to successfully achieve the sustainability targets established by producing and managing a coordinated and consistent structure during the life cycle of the project and also by increasing energy efficiency performance in the building. In this thesis, it is aimed to compare environmental analysis, such as energy analysis, thermal performance, water use and cost evaluation, solar radiation analysis, daylight control, with a sample pilot study of FormIt 360, Insight 360, and Revit Autodesk software belonging to Building Information Modeling. With the increasing world population and economic growth, it is aimed to build an integrated study for the conservation of natural resources and sustainability.