İmparator II. Ioannes Komnenos Dönemi Bizans tarihi (1118-1143)
The Byzantine History in the period of Emperor John II Komnenos (1118-1143)
- Tez No: 602993
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KIRPIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bizans İmparatorluğu'nun Komnenos Hanedanı'na mensup üçüncü imparatoru olup 1118-1143 yılları arasında hüküm süren II. Ioannes Komnenos dönemi Avrupa'da ve Ortadoğu'da yoğun siyasi ve askeri mücadelenin yaşandığı bir dönem olmuştur. İmparator II. Ioannes Komnenos bir yandan Malazgirt Savaşı ve I. Haçlı Seferi sonrası imparatorluğun aleyhine gelişen Anadolu'daki Türk ve Doğu Akdeniz'deki Haçlı yönetimlerini babası İmparator Aleksios Komnenos döneminin politikasını takip ederek hâkimiyet altına almaya çalışırken diğer yandan Balkanlar'da yine babasının döneminden kalma çatışmalar ile mücadele etmiştir. Biz bu çalışmamızda II. Ioannes Komnenos iktidarının Bizans İmparatorluğu için büyük kazanımların olmadığı ancak ''kayıpsız bir dönem'' olduğu sonucuna vardık. Çalışmamız İmparator II. Ioannes Komnenos'un doğumundan ölümüne kadar olan süreci kapsamaktadır. Çalışmamızda daha çok İmparator II. Ioannes Komnenos'un siyasi faaliyetlerine ve aile içi mücadelesine odaklanırken aynı zamanda imparatorun şahsiyetini ve oğlu İmparator I. Manuel Komnenos'a nasıl bir siyasi ortam bıraktığını da ortaya koymayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
John II Komnenos was the third emperor belonging to Komnenos Dynasty of Byzantine Empire and reigning between the years 1118-1143. His era was the one in which heavy political and military struggles took place in Europe and the Middle East. On the one hand following the policy of his father Emperor Alexios I Komnenos's era, John II Komnenos tried to domineer the Crusader in Eastern Mediterranean and Turkish governments in Asia Minor growing against the empire after the First Crusade and the Battle of Manzikert, on the other hand he struggled against the conflicts in the Balkans left from the time of his father. In our study, we concluded that John II Komnenos's government did not have important outcomes for the Byzantine Empire, but being ''an era without loss''. The scope of our study is the period between his birth and death. We focused on his political activities and struggles in the family. We aimed at revealing the personality of the emperor and what political environment he left his son Emperor Manuel I Komnenos.