Investigating science teachers' classroom discourse and students' reasoning quality through argument-based inquiry approach
Fen bı̇lı̇mlerı̇ öğretmenlerı̇nı̇n sınıf söylemlerı̇nı̇n ve öğrencı̇lerı̇n akıl yürütme kalı̇telerı̇nı̇n argümantasyon tabanlı bı̇lı̇m öğrenme yaklaşımı doğrultusunda ı̇ncelenmesı̇
  1. Tez No: 603001
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZKAN İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın üç amacı bulunmaktadır. İlk olarak, orta ve yüksek düzey Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme (ATBÖ) uygulamalarında öğretmenlerin söylemsel hamleleri araştırılmıştır. Ayrıca farklı uygulama seviyelerinde öğrencilerin muhakeme kalitesi ve öğretmelerin söylemsel hamleleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Son olarak, öğretmenler tarafından gerçekleştirilen iletişimsel yaklaşım türleri incelenmiştir. Bu çalışmanın katılımcıları iki ortaokul fen bilimleri öğretmenidir. Bu öğretmenler mesleki gelişim programına katılan öğretmenler arasından amaçlı olarak seçilmiştir. Katılımcı öğretmenlerin öğrencileri de bu çalışmaya dahildir. Bu çalışmanın veri kaynağı ATBÖ uygulamalarının video kaydıdır. Veriler sistematik gözlem aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu çalışma, yüksek düzey ATBÖ uygulamalarında öğretmenlerin daha fazla yansıtıcı söylem gerçekleştirdiğini ve daha az bilgi sağladığını ve öğrenci cevabını değerlendirdiğini göstermiştir. Bununla birlikte öğretmenler her iki uygulama düzeyinde bazı hamleleri (çeldirme ve delillendirme) sergilemekte zorluk çekmişlerdir. Öğretmen hamlelerindeki (bilgi sağlama ve değerlendirme ve yansıtıcı söylem) değişim öğrencilerin artan muhakeme kalitesi ile ilişkidir çünkü öğrencilerin akıl yürütme kalitesi yüksek düzey uygulamada daha sofistikedir. Son olarak, yüksek düzey uygulamada öğretmenler daha fazla diyalojik yaklaşım sergileyerek öğrencilerin farklı fikirlerini daha çok dikkate almıştır. Yüksek düzey uygulamada öğrencilere farklı fikirlerini ifade etmeleri için fırsat verilmesine rağmen, öğrenciler iddialarını delil ve kural temelli desteklemekte zorluk yaşamışlardır. Öğrencilerin akıl yürütme kalitesini arttırmak için nasıl sınıf söylemi oluşturulabileceğine dair öneriler mesleki gelişim programları için sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study had three purposes, first the science teachers' discursive moves (TDMs) during classroom discourse in medium and high levels of Argument Based Inquiry (ABI) implementation were investigated. Moreover, the relationship between the TDMs and their students' reasoning qualities was also explored in different levels. Finally, this study investigated types of communicative approach performed by teachers. The participants of this study were two elementary science teachers who were selected purposefully among teachers who attended the professional development (PD) program. These teachers' students were also involved in this study. The data source of this study was video recordings of ABI implementations. The data were analyzed with the systematic observation. The results of the current study revealed that both teachers conducted reflective discourse more and provided knowledge and evaluated students' response less in high levels of ABI implementation. However, they had difficulty in performing some discursive moves (challenging and seeking for evidence) in both levels. The changes in the percentages of TDMs (knowledge providing and evaluating, reflective discourse) were related to increasing students' reasoning qualities because their reasoning qualities were more sophisticated in high level. Finally, the teachers considered students' different points of view more frequently by performing more dialogic approach in high level. Although students were given more opportunity to offer different points of view in high level, students had still difficulty in using evidence and rule-based reasoning while supporting their claim. Then, the recommendations for PD program are given about how teachers create classroom discourse for increasing students' reasoning quality.