Haçlı Seferleri'nde kilise ve papalığın rolü (1074-1204)
The role of the church and the papacy in The Crusades (1074-1204)
- Tez No: 603003
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL KÜÇÜKSİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Roma Kilisesi ve papalığın Orta Çağ'a egemen olduğu fikri oldukça yaygın ve önemli olmasına rağmen bu egemenliğin hangi aşamalardan geçerek kazanıldığı da aslında aynı derecede önemli olduğundan bu çalışmamızda, Hıristiyanlığın Roma ve Bizans siyasi tarihi içinde nasıl algılandığının açıklandığı giriş kısmıyla başlanarak kilise ve papalığın Haçlı Seferleri'ne kadar geçirdiği değişim ve dönüşüm Avrupa siyasi liderleriyle giriştiği mücadele üzerinden anlatılmıştır. Çalışma ilk dört Haçlı Seferi'nin, her bir seferin öncesinde yaşanan gelişmelerden yola çıkılarak temellendirilmeye çalışıldığı dört ayrı bölümle devam etmekte kilise ve papalığın Haçlı Seferleri'nin ortaya çıkmasındaki birincil ve etkin rolü gözler önüne serilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the idea that the Roman Church and the Papacy dominated the Middle Ages is quite widespread and important, this study is started with the introduction of how the Christianity was perceived in the Roman and the Byzantine political history and the change and the transformation of the Papacy until to the Crusades through the struggle with European political leaders. The study continues with the four separate sections in which the first four Crusades are based on the developments experienced before each campaign, and the primary and the effective role of the Church and the Papacy in the emergence of the Crusades is revealed.