l., ll., lll. ve lV. Haçlı seferlerinde şövalye tarikatlarının faaliyetleri
Activities of knight tarikats in the Crusades l., ll., lll. and IV.
- Tez No: 578150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Haçlı seferleri, Ortaçağ'da, Avrupalı din adamlarının öncülüğünde; Hristiyanlarca kutsal sayılan şehirlerin, özellikle Kudüs'ün alınması için düzenlenen askeri seferlerdir. Ekonomik, sosyal, siyasal ve dinsel kökenli nedenleri olan bu seferler; on birinci yüzyılda başlamış, on üçüncü yüzyılın sonlarına doğru bitmiştir. Yaklaşık iki yüzyıl süren bu seferler; sefere katılan ünlü kişiler, meydana gelen çarpışmalar ve ortaya çıkan yeni haçlı devletleri bakımından dikkate değerdir. Haçlı seferlerinin başlama kararı, 1095 yılında Papa II. Urbanus başkanlığında toplanan Clermont Konsili'nde alınmıştır. Şövalyelik, Ortaçağ Avrupa'sında ortaya çıkmış askeri bir kurumdur. Feodalite ile şövalyelik kurumu arasında da sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Şövalye tarikatlarının, zaman içerisinde Kilise çatısı altında bütünleştiği görülmektedir. Haçlı seferleri sırasında şövalye tarikatlarının; askeri, siyasi, sosyal ve ekonomik faaliyetleri önemlidir. Toplamda dokuz kez düzenlenen bu seferler sırasında göstermiş oldukları askeri, siyasi, sosyal ve ekonomik başarılar; bu seferlere katılan şövalye tarikatlarının önemini ortaya çıkarmıştır. I. Haçlı Seferi esnasında kurulmuş olan çok önemli iki şövalye tarikatı olan Templier (Tapınak) ve Hospitalier (Hospital) Şövalye Tarikatları, bu çalışmamızda geniş bir yer bulmuşlardır. Dönemin kaynakları değerlendirilerek; Templier ve Hospitalier Şövalye Tarikatları'nın; I., II., III. ve IV. Haçlı Seferleri sırasında gerçekleştirmiş oldukları askeri, siyasi ve ekonomik faaliyetler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Middle Ages, the Crusades led by European clergy were military expeditions held to capture especially Jerusalem, cities that are considered to be sacred by Christians. These expeditions had economic, social, political and religious reasons began in the eleventh century, ended in the late thirteenth century. These expeditions lasted nearly two centuries are important with regard to famous people participated in the expeditions, collisions occurred, emerging new crusader states. The decision of starting the Crusades was taken in the Clermont Council convened under the presidency of Pope II. Urban in 1095. Chivalry is a military institution that emerged in Medieval Europe. There is also a close relationship between feudalism and chivalry. It is seen that orders of chivalry were integrated with the Church in time. During the Crusades, it is remarkable that orders of chivalry carried out military, political, social and economic activities. During these expeditions held nine times totally, military, political, social and economic achievements of the chivalric orders revealed the importance of them. Knights Templar and Knights Hospitaller that were two most famous chivalric orders established during the first Crusade has been mentioned a lot in this study. The military, political and economic activities organised by Knights Templar and Knights Hospitaller during first, second, third and fourth Crusades were discussed with evaluating the resources of that period.