Malzeme akış maliyet muhasebesi standartları çerçevesinde endüstriyel üretim atıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of industrial production wastes in standardisation of material flow cost accounting
  1. Tez No: 603028
  2. Yazar: AHMET FATİH KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Son zamanlarda çevresel sorunların artması, dikkatleri çevrenin sürekliliği ve sürdürülebilirliği yönüne çekilmesine neden olmuştur. Bu sayede uluslararası düzeyde hem sosyal, hem de bilimsel açıdan çeşitli çalışmaların ortaya çıkmasıyla birlikte çevre farkındalığı daha belirgin bir şekilde oluşmuştur. Bu farkındalığa bağlı olarak, işletmeler de çevreden kendilerini soyutlayamadıkları için sosyal sorumlulukları gereği çevresel konuları benimsemeye başlamıştır. İşletme fonksiyonları da çevresel konulardan etkilenmiş, yeni iş modellerinin ve çalışma prensiplerinin ortaya çıkarılmasına imkan tanımıştır. Malzeme Akış Maliyet Muhasebesi, çevresel bilinci benimsemiş olarak sadece parasal yönden değil aynı zamanda fiziksel bir yaklaşımla gizli maliyetlerin ortaya çıkarılmasını sağlayan bir yöntemdir. Çevresel yönetim muhasebesinin bir aracı olan Malzeme Akış Maliyet Muhasebesi ile üretimde kullanılan malzemelerin pozitif ve negatif ürüne dönüşme süreci incelenmekte ve üretim kayıplarının değerlendirilmesi noktasında yeni bir raporlama sistemi ortaya konulmaktadır. Bu çalışmada, Malzeme Akış Maliyet Muhasebesi yöntemi ile tekstil atıklarının geri dönüşümünü yapan firmaların bilgilerinden yola çıkarak bir çevresel maliyet raporlanması yapılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, increasing environmental problems have led to the attention of the environment to permanence and sustainability. In this way, with the emergence of various studies both socially and scientifically at the international level, environmental awareness has become more evident. As a result of this awareness, enterprises have started to adopt environmental issues due to their social responsibilities since they cannot isolate themselves from the environment. Business functions have also been influenced by environmental issues, enabling new business models and working principles to be revealed. Material Flow Cost Accounting is a method that enables to uncover hidden costs not only in monetary terms but also in a physical approach by adopting environmental awareness. Material Flow Cost Accounting, which is a tool of environmental management accounting, examines the process of converting the materials used in production into positive and negative products and introduces a new reporting system for the assessment of production losses. In this study, cost reporting has been made and interpreted based on the information of the companies recycling textile wastes by Material Flow Cost Accounting method.