Words pictured, pictured read: Imagination, literary language and visuality in wittgenstein, heidegger and sartre
Resmi yapılan kelimeler, okunan resimler: Wittgenstein, Heidegger ve Sartre'da hayalgücü, edebi dil ve görsellik
- Tez No: 711591
- Danışmanlar: PROF. DR. PETER STARR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Southern California
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
Bu tez Ludwig Wittgenstein, Martin Heidegger ve Jean-Paul Sartre'ın düşüncelerini analiz ederek dilin resimle olan ilişkisini, onun görselliğini inceler. Aynı zamanda, edebiyata en temel bakış açılarından biri olan, okuma eyleminin bir tür hayali-görüş ya da resimleme olduğu düşüncesini tekrar canlandırmaya çalışır. Bir edebi eseri görsel olarak resimleme ne demektir? Neden okuma eylemine görsellik üzerinden referanslar yapılır? Bu sorular hem edebiyatı hem de dil ve akıl felsefesini ilgilendirir. İncelenen üç filozofta da ortak bir şüphecilik mevcuttur: üçü de önerdikleri ya da gerçek olarak sundukları dil modellerini temel alarak dilin resimselliğini bazı açılardan reddederler. Tezde, dilin resimselliğine dayalı bakış açısının bu felsefecilerin ikircikli ve bazen kendiyle çelişen itirazlarına rağmen belli bir açıklayıcı güce sahip olduğu, dille ilintili olarak“resim”fikrinin herhangi bir benzetmeden ibaret olmadığı, aksine dilin ve edebiyatın etkilerini anlatıcı bir modele işaret ettiği savunulur. Daha detaylı olarak ise, Wittgenstein'ın eserlerinde dille ilintili olarak resim düşüncesinin nasıl değiştiği anlatılır, ve hayali resim ve dünyevi uygulama arasında kurduğu ikilik fikri tartışılır. Buna paralel olarak, Heidegger'in sanat eserleri üzerindeki görüşlerine dayanarak, onun çerçeveleyen temsili resim ve dünyayı açımlayan hakikatli resim arasında kurduğu ikilik de incelenir. Jean Paul Sartre'ın dil ve resimsellik, işaret ve imge bilinci arasında kurduğu ikilikler de eleştirilir ve kelimelerle resimler arasındaki devamlılık vurgulanır. Bu felsefecilerin dil hakkındaki görüşlerinin illüstrasyonlar, resimler ve temsilleri de kapsayan edebi ve kültürel metinlerle nasıl kesiştiği incelenir; bu kesişme noktalarının edebiyatın doğasını anlamak açısından önemine işaret edilir.
Özet (Çeviri)
This work explores the pictoriality of language by analyzing the works of three 20th century philosophers: Ludwig Wittgenstein, Martin Heidegger and Jean-Paul Sartre. It also seeks to revive one of the most basic approaches to literature, which conceptualizes the act of reading as a kind of imaginary“seeing”or“picturing.”What does it mean to picture a written text? Why does one make references to visuality, while referring to the act of reading? These questions concern both literature and the philosophies of language and mind. The three philosophers whose writings I analyze share a similar skepticism: they all dismiss the pictorial description in the face of other models of language that they propose or assume to be true. In my thesis, I show that the pictorial description resists the philosophers' ambiguous and often self-contradicting dismissals, and that the use of the“picture”in relation to language cannot simply be set aside as a mere analogy. I argue that the picture is a most significant analogy, and a model, by way of which one makes sense of language in general, and literature in particular. Specifically, I look at the adoption, transformation, and ultimate repudiation of the picture in Ludwig Wittgenstein's Tractatus and in Philosophical Investigations. I discuss how Wittgenstein sets up a dualism between the“applications”of the world and the“pictures”of the imagination, privileging the former over the latter. By way of a reading of his“Work of Art”essay, I analyze the role of the picture in Martin Heidegger's conceptualization of language, critiquing his distinction between the enframing picture (as the representational use of language) and the world-disclosing picture (as its truthful use). I question the analytic distinctions that Jean-Paul Sartre makes between language and pictoriality, between sign and image consciousness in his L'Imaginaire, while underscoring the continuity between written words and visual pictures. I show that the philosophers' arguments on language often intersect with literary and cultural texts, including illustrations, paintings and performances; as such, they provide insights into the nature of the“literary.”