Sevinç Çokum'un öykülerinde bir imge unsuru olarak çiçekler ve renkler
Flowers and colours as image elements in Sevinç Çokum's stories
  1. Tez No: 930687
  2. Yazar: İREM SALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ŞENÖDEYİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çiçekler ve renkler, hayatın her alanında rastlayabileceğimiz, istifade edebileceğimiz imgelerdir. Her ikisine de gerek müstakil çalışma konuları söz konusu olduğunda gerekse hayatın olağan akışı içerisinde kişisel tercihler olarak rastlayabiliriz. Her iki imge üzerine de yapılmış birçok çalışma mevcuttur. Hem çiçekler hem de renkler bilimsel çalışmaların ve insanların özel, kişisel yaşamlarında yadsınamaz bir hüviyet taşımaktadırlar. Elbette çiçekler ve renkler, çeşitli bilim dallarında ayrı ayrı konu olarak ele alınmış ve çalışılmıştır. Çiçeklerden, bitki bilimi (botanik) ve tıbbi çalışmalar başta olmak üzere pek çok bilim dalında istifade edilmektedir. Renkler ise, resim sanatı ve renk teorisi olarak literatürde yer edinen çalışma başlıklarının temelidir. Çiçekler ve renkler imge unusuru olarak da gerek ayrı ayrı gerek birlikte edebiyata, sanata yansımıştır. Sanatta renklerin ifade gücü oldukça önemlidir. Türk halk geleneğinde öne çıkan pek çok renk mevcuttur. Çiçekler ise, bilimsel çalışmaların merkezine alınmasının yanı sıra günlük yaşamda da insanlar tarafından görsel olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Çiçekler ve renklerin edebî eserlere yansıdığı görülmektedir. İmge unsuru olarak her ikisi de pek çok şeyi ifade etme görevi görürler. Çiçeklerin ve renklerin bilimsel çalışmalara ayrı ayrı konu olabilecek niteliği taşıdıkları bilinmektedir. Türk öykü ve roman yazarı olan Sevinç Çokum'un öykülerinde çiçekler ve renkler ayrı bir önem taşımaktadır. Sevinç Çokum, çiçekler ve renklerden oldukça sık istifade etmiştir. Sevinç Çokum'un öykü kitaplarında, üslubunda sıklıkla çiçek ve renk detaylarına yer vermesi, her ikisini de aynı öykü başlığı altığında kullanması dikkat çekmektedir. Çiçekler ve renkleri kullanarak ele aldığı öykülerde kişilerin halet-i ruhiyelerini, olayların seyrini ifade etmiştir. Sevinç Çokum'un öyküleri söz konusu olduğunda çiçeklerin ve renklerin yeri mühim bir yer taşımaktadır. Bu tez çalışması ile Sevinç Çokum'un öykülerinde yer alan çiçeklerin ve renklerin öykü içerisinde tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flowers and colors are images that we can encounter and benefit from in every aspect of life. We can encounter both of them as personal preferences, both when it comes to independent study subjects and in the ordinary course of life. There are many studies on both images. Both flowers and colors have an undeniable identity in scientific studies and people's private and personal lives. Of course, flowers and colors have been discussed and studied as separate subjects in various branches of science. Flowers are used in many branches of science, especially botany and medical studies. Colors are the basis of the study titles in the literature such as painting art and color theory. Flowers and colors are reflected in literature and art as elements of imagery, both separately and together. The expressive power of colors is very important in art. There are many colors that stand out in Turkish folk tradition. In addition to being at the center of scientific studies, flowers are also frequently preferred visually by people in daily life. It is seen that flowers and colors are reflected in literary works. As elements of imagery, they both serve to express many things. It is known that flowers and colors can be the subject of separate scientific studies. Flowers and colors have a special importance in the stories of Sevinç Çokum, a Turkish short story and novel writer. Sevinç Çokum used flowers and colors quite often. It is noteworthy that Sevinç Çokum frequently includes flower and color details in her story books and uses both under the same story title. She expressed the moods of people and the course of events in the stories she wrote using flowers and colors. When it comes to Sevinç Çokum's stories, flowers and colors have an important place. With this thesis study, it is aimed to identify the flowers and colors in Sevinç Çokum's stories within the story.