Kamu personel rejiminde esnek personel istihdamı uygulamasının Tarım ve Orman Bakanlığı örneğinde değerlendirilmesi
Evaluation of flexible personnel employment application in public personnel regime in the case of Ministry of Agriculture and Forestry
- Tez No: 603044
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Esneklik, kısıtlı zamanda, küçük çaba ve maliyet ya da performans ile değişebilme veya değişime uyum sağlayabilme becerisi olarak tanımlanmaktadır. Bu beceri, büyük bir rekabetin görüldüğü global ekonomik düzende işletmelerin rekabet güçlerini koruyabilmeleri açısından çok önemlidir. Dünyada değişen/dönüşen piyasa ortamında, esneklik, işgücü ve üretime dönük bütün kısıtlayıcı engeller ile mevzuata yönelik düzenlemelerin esnekleştirilmesini ifade etmektedir. Bu çalışmada esneklik kavramı ve esneklik türleri yakından incelenerek, kamu istihdamını etkileyen bu sürecin dinamikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Tarımsal yayım ve danışmanlık alanında esnekleşmeye zemin hazırlayan uygulamalar incelenmiştir. Sektöre ilişkin esneklik uygulamaları olan sözleşmeli, geçici personel statüsü ve kadrolu çalışma konularına değinilmiştir. Mühendis ve veteriner hekimlerin statü rejimine tabi istihdam ile esnek istihdama evrilmesinin sözleşmeli çalışan personel üzerindeki algılarını araştırmaya dönük bir anket çalışmasına yer verilmiştir. Bu bağlamda çalışma kapsamında yapılmış olan alan araştırmasının sonucunda elde edilen bulgular analiz edilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flexibility is defined as the ability to change or adapt to change with limited effort, small effort and cost or performance. This skill is very important for the enterprises to maintain their competitiveness in the global economic order where there is great competition. In the changing / changing market environment in the world, flexibility means the restriction of all restrictive barriers to labor and production and the flexibility of regulations. In this study, the concept of flexibility and flexibility types are examined closely and the dynamics of this process affecting public employment are tried to be revealed. In the field of agricultural extension and consultancy, the practices that pave the way for flexibility have been examined. Contractual, temporary personnel status and permanent staff, which are the flexibility applications of the sector, are mentioned. A survey was conducted to investigate the perceptions of engineers and veterinarians on the status regime employment and flexible employment on contract staff employees. In this context, the findings obtained from the field research conducted within the scope of the study were analyzed and interpreted.