Dynamics of knowledge production: The case of social research industry in Turkey
Bilgi üretim dinamikleri: Türkiye'de sosyal araştırma sektörü
  1. Tez No: 603076
  2. Yazar: GÜLPER KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünyada bilgi üretimi dinamikleri, tüm bilgi üretimi aktörlerini ve tüm disiplinleri etkileyen bir dönüşüm içerisindedir. Bu dönüşümün önemli bir göstergesi de akademik olmayan aktörlerin bilgi üretimi alanına girişidir. Bu çalışma, bu küresel eğilimin uygulamalı sosyal araştırma alanındaki akademik olmayan aktörler aracılığıyla Türkiye'deki bilgi üretim dinamiklerini nasıl etkilediğini sorgulamayı ve yeni ortaya çıkan sosyal araştırma endüstrisi ile ilgili ampirik veriler sağlamayı amaçlamaktadır. Literatüre dayalı olarak bilgi üretimi ve enformasyonun dönüşümünü analiz eden bu çalışma aynı zamanda kapitalizm koşullarında üniversitelerin ve araştırma endüstrisinin arasındaki paralelliği sergilemeye çalışmaktır. Türkiye'de bilgi üretiminin değişen dinamiklerini anlamak için sosyal araştırma endüstrisinin aktörleriyle saha çalışması yürütülmüştür. Bu çalışmanın bulguları, sosyal araştırma sektörü dinamiklerinin, temel olarak uluslararası sivil toplum kuruluşlarının ve bankaların ihtiyaçları ve standartları doğrultusunda belirlendiğini göstermektedir. Sonuç olarak, bilgi, teori ve bağlamla tanımlandığında Türkiye'de sosyal araştırma endüstrisinin, küresel bilgi üretimindeki eğilimlere paralel olarak, bilgi üretiminin aktörü olarak kabul edilemeyeceğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu tez, akademik olmayan aktörleri bilgi değil malumat üreticisi olarak konumlandırmayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
Knowledge production dynamics around the world have subjected to a transformation effecting all knowledge production actors and all disciplines. The crucial part of this transformation is entrance of the non-academic actors in the field of knowledge production and the ways producing information. This study aims to interrogate how this global trend affects the dynamics of knowledge production in Turkey through non-academic actors in the field of applied social research, and provide empirical data regarding newly emerging social research industry. Based on the literature analyses transformation of knowledge production and informatization, this study also tries to show parallelism between universities and research industry within the conditions of capitalism. In order to understand changing dynamics of knowledge production in Turkey, a fieldwork with the actors of social research industry was conducted. Findings of this study and the literature show that dynamics of the social research industry is determined in line with the needs and standards of clients which mainly international non-governmental organizations and banks. The results indicate that in Turkey social research industry in parallel with trends in global knowledge production cannot be regarded as an actor of knowledge production when knowledge is defined through theory and context. In consequence, this thesis suggests locating newly emerging non-academic actors as not the producers of knowledge but information.