Algı ilkeleri ışığında op sanat ve dijital teknolojinin olanakları
Op art and possibilities of digital technology based on perception principles
  1. Tez No: 603103
  2. Yazar: ERSAN TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. CANAN ATALAY AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilim ve teknolojinin ilerlemesi her alanda olduğu gibi sanat alanında da önemli yansımalar yaratmaktadır. Sanat; ilerleyen bilim, felsefe ve teknolojinin olanaklarından doğrudan etkilenmektedir. Değişen felsefi yönelimler, psikoloji alanındaki bulgular, sanatı ve sanatçıyı etkilediği gibi değişen çağ ve teknolojinin getirdiği imkanlar, kullanılan materyaller açısından da farklı yönelimleri ortaya çıkarmıştır. Psikoloji alanındaki yeni bulgular sanatçıları etkilemiş, özellikle gestalt psikolojisinin algı ilkeleri üzerine ortaya koydukları Op Sanat akımının ortaya çıkmasında oldukça etkili olmuştur. Op Sanat gözün algılama ilkeleri üzerinde durmuş, buradan yola çıkarak izleyicin doğrudan yapıtın içine katıldığı, görsel yanılsamalar yaratan, hareket ve uzam etkisi güçlü eserler ortaya koymuştur. Kullanılan malzeme açısından da farklı olanaklardan yararlanarak değişen ve gelişen dünyanın getirilerini sanata taşımışlardır. Sistematik bir biçimde oluşturulan örüntülerden oldukça yararlanan Op Sanat, algoritmalardan ve bilgisayar teknolojisinden yararlanma fikrinin öncülüğünü yaparak günümüz dijital sanatının oluşmasında bir köprü vazifesi görmüştür. Gözün algılama ilkeleri nelerdir? Op Sanat gözün algılama ilkelerinden nasıl yararlanmış ve bu bağlamda neyi amaçlamıştır? Op Sanat'ın Dijital Sanat'a öncülük etmesindeki rolü nedir? Dijital Sanat'ın getirileri ve olanakları nelerdir? Bu tez kapsamında algı ilkeleri ışığında Op Sanat incelenmiş, Op Sanat'ın Dijital Sanat'la olan bağları irdelenerek Dijital Sanat'ın olanakları araştırılmıştır. Bu alanda eserler vermiş sanatçılardan bir seçki oluşturulmuş, dijital resim uygulamalarıyla tüm bu soruların cevapları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of science and technology creates important reflections in many fields as well as the field of art. Art is influenced directly by the opportunities of developed science, philosophy and technology. Changing philosophical tendencies and the findings in the field of psychology influence art and artist, the opportunities of changing era and technology reveal different tendencies in terms of used materials as well. The new findings in the field of psychology have influenced the artists and have played an important role in the occurrence of Op Art which the artists present especially on the perception principles of Gestalt psychology. Op Art has focused on perception principles of eyes and starting from this point of view it has presented works in which the audience participate, which create visual illusions and motion and space effect of which are strong. They have adapted the opportunities of changing and developing world to the art by taking advantage of different opportunities in terms of used materials as well. By pioneering of the idea of benefiting from algorithms and computer technology, Op Art benefiting from patterns made systematically has served as a bridge of forming modern digital art. What are the perception principles of the eyes? How does Op Art benefit from the perception principles of the eyes? What does it aim in this sense? What is the role of Op Art in pioneering of Digital Art? What are the benefits and opportunities of Digital Art? In this thesis, Op Art is analyzed in terms of the perception principles and the opportunities of Digital Art are searched by the way of examining the links of Op Art with Digital Art. An anthology is made from the artists having works in this field and the answers of all these questions related to digital picture applications are researched.