Alman Der Spiegel dergisinin Recep Tayyip Erdoğan algısı
German magazine Der Spiegel's perception of Recep Tayyip Erdoğan
  1. Tez No: 419382
  2. Yazar: TURAN DELİMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ALPEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Almanya'nın ve dünyanın önde gelen haber dergilerinden olan Der Spiegel Dergisi ülkemizde zaman zaman tartışmaların ve eleştirilerin odağı olmaktadır. Bunu siyasilerin ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının adı geçen dergiye karşı göstermiş oldukları tepkilerden anlamaktayız. Eleştirilerin başında özellikte Türkiye Cumhuriyetinin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a yapılan hakaretlere varan ve önyargılı haberlerin yer alması gelmektedir. Bu eleştirilerin doğru olup olmamasından yola çıkarak çalışmada Der Spiegel derginin Erdoğan ile ilgili haberlerde önyargılı davranıp davranmadığının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Kuramsal bölümde Basın, yayın, medya, gazetecilik, gazetecilik etiği, basın ilkeleri, basının toplum üzerindeki etkisi ve oluşturduğu algı gibi konular çeşitli bilim insanlarından derlenen bilgiler ve fikirler ışığında irdelenmiştir. Yine aynı bölümde Alman basını tanıtılmış, Türk-Alman ilişkileri genel olarak anlatılmış ve Alman basınında Türkler hakkında nasıl bir tutum sergilendiği yansıtılmıştır. Tezin ana konusunu oluşturan Der Spiegel dergisi ve Recep Tayyip Erdoğan ile de bilgiler sunularak uygulama bölümüne geçilmiştir. Araştırmanın uygulama bölümünde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığındaki ilk yılını kapsayan 10 Ağustos 2014 – 10 Ağustos 2015 tarihi arasında Der Spiegel Dergisindeki yazılı haber metinleri tek tek“Erdoğan”etiketi ile aranmış ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yapılan tüm haberler kronolojik olarak tespit edilmiştir. İlgili haberlerin başlıkları ve spot başlıkları Türkçeye çevrilmiş, içeriği yansıtılmış ve Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili olumsuz algı uyandıran haber bölümleri gün yüzüne çıkarılmıştır. Araştırmanın neticesinde Erdoğan'ın konu olduğu her haberde açık bir olumsuzluk olduğu, Erdoğan'ın“katil”,“diktatör”,“yasakçı”,“sansürcü”gibi sıfatlarla itham edildiği ve hatta hakarete varan ifadelerin kullanıldığı belirlenmiştir. Erdoğan hakkındaki bu olumsuzlukları kimi zaman derginin yazarlarının yazdığı, kimi zaman da haberlerde geçen kişilerin ağzından aktarıldığı ve böyle bir olumsuz tavrın da basın ilkeleri ve etiğine uymadığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Der Spiegel, one of the prominent news magazines in Germany and in the world, has been occasionally in the center of debates and criticisms in our country. We understand this through the reactions of politicians and various non-governmental organizations against the magazine in question. One of the main criticisms is the magazine's affronting and biased news about the first elected president of Turkey, Mr. Recep Tayyip Erdoğan. In this study, we aim to find out whether Der Spiegel's news about Erdoğanare prejudiced or not,on the basis of whether these criticisms are accurate or not. In thetheory section, topics, such as press, media, journalism, journalism ethics, principles of the press, influence of the press on public opinion and how it shapes the perception of public, were examined in the light of the information and ideas compiled from various scientists. In the same section, information about German press was provided, Turkish-German relations were generally described and the approach of the German press to Turkish people was discussed. After the section where information about the thesis's major subjects, Der Spiegel magazine and Recep Tayyip Erdoğan,are presented, the thesis, then, covers the methods section. In the methods section of the study, the news reports in Der Spiegel magazine,written during the first yearof the presidencyof our President RecepTayyipErdoğanbetween 10 August 2014 and 10 August 2015, were searched with the keyword“Erdoğan”and all the news about Mr. Recep Tayyip Erdoğan were chronologically identified. Related headlines and spots were translated into Turkish, their contents were explained and the parts which had indications of negative perception of RecepTayyipErdoğan were revealed. As a result of this research, it was ascertained that all the news about Erdoğanhasa negative approach and thatErdoğan was accused of being a“murderer”,“dictator”,“tyrant”, and“censor”and that even insulting expressions were used. It was depicted that these negative news about Erdoğanwere at times written by the journalists of the magazine and at times conveyed ideas of the people in these news in question and that such negative attitude did not comply with the principles and ethics of the press.