Yenilenebilir enerji üretim ve yatırım maliyetleri karşılaştırması: Ege Bölgesi örneği
Comparison of renewable energy production and investment costs: The case of Aegean Region
- Tez No: 603109
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AYGÖREN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde enerji tüketiminin artması, fosil enerji kaynaklarının tükenme ihtimalinin bulunması ve çevreye verdikleri zararlar insanoğlunu alternatif enerji kaynakları üretmeye itmiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları olan rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, güneş enerjisi, hidroelektrik enerji üretimine ilgi ve artan devlet teşviki ile bu alanda yatırımlar hız kazanmıştır.Bu çalışmadayenilebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi, rüzgar enerjisi santrallerinin yatırım maliyetleri incelenerek devlet tarafından desteklenen enerji fiyatları ile yatırımın karlılığı ve geri dönüş süreleri karşılaştırılmaktadır. Bunun için Ege Bölgesinde bulunan rüzgar enerjisi santrali ve güneş enerjisi santrali yatırımları incelenmiş, firma bilgilerinin gizliliği nedeniyleyatırımlar yapılmış olan yatırımlardan referans alınarakyatırım maliyetleri güncellenmiştir. Yatırıma ilişkin nakit akım tabloları oluşturulmuş ve yatırımcı için en önemli nokta olan ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti hesaplanarak, yatırımların net bugünkü değerleri bulunmuştur. Değişen piyasa koşullarında öngörülebilirliği artırmak amaçlı kötümser, baz ve ılımlı olmak üzere üç farklı senaryo oluşturulmuş ve bu yatırımda kullanılacak özkaynak oranları değiştirilerek elde edilen üç alt senaryolar ile dokuz farklı senaryoda oluşacak getirilerin net bugünkü değerleri bulunarak yatırımların risk ölçümleri yapılmıştır.Sonuç olarak lisansız enerji üretiminde güneş enerjisi yatırımının daha verimli bir yatırım olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonucu, enerji yatırımı yapmak isteyen küçük yatırımcının yatırım sırasında karşılaşacağı maliyetler ile yatırımın verimliliği etkileyen unsurlar hakkında bilgi vermekte ve sermayenin verimli kullanılması konusunda yatırımcıya yol göstermektedir. Ayrıca yenilenebilir enerjinin toplam enerji üretimindeki payının artırılması hedefinde yatırımcının istenilen enerji çeşidine yönlendirilmesive desteklenmesi konusunda kanun koyuculara fayda sağlayacaktır. Bilimsel alanda yapılan çalışmalarda gerçekçi verilere dayanarak iki farklı yenilenebilir enerji santrali yatırımı incelenmediğinden çalışma bu alanda da katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, humankind are prompted to produce new energy resources because of increasing energy consumption, being on the point of fosil resources and damages on environment. Investments on this field gain speed with increasing government promotion and relevance to producing renewable energy resources such as wind energy, geothermalenergy, solar energy, hydro-electricpower. In this study; profitability of investment with state funded energy prices and recycling periods are compared by analysing investment costs of solar energy and wind energy powerplant. Therefore the investments of wind energy power plant and solar energy power plant in Aegean Region are analysed and because of privacy of company information investment costs are updated by being taking referance made investments. Cash flows statements relating to investment are formed and the present discounted value of investments are found by being calculated weighted average cost of capital that the most important point for investors. Including pessimistic,optimistic and moderate base three different scenario are formed to increase predictability in changing market conditions and risk quantification of investments are made by being changed equity capital ratios to be used in this investment. Consequently, the end of the study being realised that solar power investment is more productive in unlicensed generation of energy. Thestudy result informs small investor who wants to invest energy about investment costs and factors that affect investment efficiency and guides to the investor about how capital is used efficiently. Besidesthisstudycourtstolegislatorsabouttheinvestorbeingguidedandbeingsupportedtodesiredenergysourcetoincreasetheshare of renewable energy in generation of energy. Because of not being analysed two different renewable powerplant investment in scientific field in terms of factual data, the study is going to contribute on this field.