The prospects of Europeanization in the field of civil protection: The cases of Italy and Croatia
Sivil koruma alanında Avrupalılaşma imkânları: İtalya ve Hırvatistan örnekleri
- Tez No: 603108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sivil koruma, Avrupa Birliği'nin (AB), Üye Ülkelerin acil durum ve afet etkilerini en aza indirme çabalarını koordine ettiği alanlardan biridir. Yerellik ilkesine uygun olarak, AB düzeyinde sivil koruma esas olarak Üye Ülkelerin ulusal kapasitelerine bağlıdır. Bu nedenle, sivil koruma, AB düzenlemelerinin bağlayıcı bir güce sahip olmadığı bir alandır ve Birlik, Üye Ülkelere sivil koruma çalışmalarında destek vermektedir. Bu çalışmanın temel amacı, tüm Üye Ülkelerin kendilerine özgü sivil koruma sistemlerine sahip olduğu ve AB düzeyindeki koordinasyonun temelde ulusal sistemlere ve kaynaklara bağlı olduğu sivil koruma alanında Avrupalılaşma imkânlarını anlamaktır. Çalışma Avrupalılaşma imkânlarını anlamak için, mevcut AB sivil koruma sisteminin temel özelliklerini incelemekte ve bağlayıcı olmayan yönetişimin Avrupalılaşmaya ne ölçüde zemin hazırladığnı göstermektedir. Bu amaçla, Birlik Sivil Koruma Mekanizması (UCPM) Katılımcı Ülkeleri, İtalya ve Hırvatistan, örnek olaylar olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Civil protection is one of the areas where the European Union (EU) coordinates the efforts of the Member States to minimize the effects of emergencies and disasters. In line with the subsidiarity principle, EU level civil protection mainly depends on the national capacities of the Member States. Therefore, civil protection is an area where the EU regulations do not have a binding power and the Union is mainly supporting the Member States in their civil protection efforts. The main aim of this study is to understand the prospects of Europeanization in the field of civil protection, where all the Member States have their own unique civil protection systems and the EU level coordination is mainly dependent on the domestic systems and resources. To understand the prospects of Europeanization, the study examines the main aspects of the current civil protection system of the EU and shows to what extent non-binding governance paves the way for Europeanization. For this aim, two Participating States of the Union Civil Protection Mechanism (UCPM), Italy and Croatia, are examined as case studies.