Yeni medya teknolojilerinin film endüstrisine etkileri: Netflix örneği
The impact of new media technologies in film industry: The example of Netflix
  1. Tez No: 603121
  2. Yazar: RIFAT ERKEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
İnternet, iletişim ve telekomünikasyon alanındaki yenilikler, yeni medya teknolojilerinin gelişmesine neden olmuştur. Yeni medya teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte film endüstrisi ve sinema sektörü yapım, dağıtım ve gösterim gibi film üretim süreçlerini ciddi ölçüde etkilemiştir. Yeni medya teknolojilerin etkisiyle ortaya çıkan özellikle Netflix gibi dijital platformlar, film üretimi, dağıtımı ve gösterimi ile birlikte film izleme olanaklarını geliştirerek film endüstrisinin önemli parçası olan izleyicilerin film izleme alışkanlıklarını da değiştirmiştir. Bu çalışmada, son yıllarda film endüstrisine etki eden Netflix dijital platformu ele alınmıştır. Netflix'in dünyada ve Türkiye'de film üretim süreçlerine nasıl etki ettiği üzerine bir inceleme yapılarak film endüstrisinde üretim süreçlerinin önemli parçası olan izleyicilerin dijital platformlar üzerinden film izleme alışkanlıklarının değişip değişmediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Organize İşler: Sazan Sarmalı filminin henüz sinemalarda gösterimdeyken eş zamanlı olarak Netflix platformunda yayınlanmasıyla ilk kez Türkiye'de film endüstrisine adım atan Netflix'in izleyiciler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere özellikle dijital platformdan film izleyen dijital platform kullanıcılarına, Organize İşler: Sazan Sarmalı filmini izleyen izleyicilere ve Netflix üyelerine bir dizi anket yapılarak betimsel istatistik yöntemi kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
Innovation in the internet, communication and telecommunications have led to the development of new media technologies. Especially, the film and cinema industry have been affected significantly by these new developments such as production process, digital media marketing, distribution of the production, and screening. As a result of these developments, new media giants emerged such as Netflix that has drastically improved the possibilities of distribution of film production and screening other than the movie theaters, as well as the viewing habits of the viewer. In this study, the Netflix digital platform which affected film industry has been evaluated. After making an inquiry about Netflix's role on the process of film production industry in the world and in Turkey, it has been aimed to measure whether viewer's habbits, which are significant for film production process, have changed or not with the new digital aplications or software systems. Netflix has entered the Turkish media by releasing the movie called“ Money Trap”same time as released in the movie theaters. Therefore, viewing the movie on the Netflix at same time as in the theaters created a controversy in the Turkish media. The study investigated how viewers reacted these new revolutionary developments of digital platforms like Netflix. Descriptive statistical method has been used to analyze the perception of Netflix viewers who watched the“Money Trap”through Netflix.