II. Abdülhamid Dönemi (1876-1909) basın hayatında görsel yenilik ve görselliğin hâkimiyetinin analizi
The analysis of visual innovation and visual dominance in press life in The Period of Abdulhamid II
  1. Tez No: 603122
  2. Yazar: MİKAİL UĞUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, İletişim Bilimleri, Journalism, History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın kapsamı, Servet-i Fünûn dergisinin 1891-1909 yılları arasında yaptığı yayınlardır ve bu yayın organında gerçekleştirilen görsel yeniliğin basında daha fazla yer bularak hâkim konuma gelişidir. Temel olarak da“Meşruiyet problemi yaşayan devlet ve yönetim erki olarak Sultanın kendisinin bu yayın organı üzerinden yaptırmayı düşündüğü yayınların bileşenleri nelerdir.”sorusu sorulmuştur.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is the publications of Servet-i Fünun Magazine from 1891 to 1909 and the visual innovation developed in this magazine, which became a domineering position in the press in finding more spaces. The study basically focuses on the question "What are the components of the publications that the state with a legitimacy problem and the Sultan himself as the administration power would like to be heard through this magazine.