Resimde elektrik direklerindeki karmaşıklığın plastik açıdan yorumu
Explicotion of complicacy on electric poles in terms of plastic
- Tez No: 603163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanoğlu karanlık çağlarda yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmeye başlamış ve bu gelişim günümüzün bilinen noktalarına kadar ulaşmıştır. Tarih öncesi dönemlerden başlayarak çizgi sanatın birçok alanında yer almış ve her uygarlık çizgiye farklı anlamlar yüklemiştir. Rönesans döneminde kontur niteliğinde kullanılan çizgi, Empresyonist döneme doğru her akımda olmamakla birlikte birçok akım sanatçılarının eserlerinde görülmektedir. 19. ve 20. yy' dan başlayarak resmin özgürleşmesine bağlı olarak birçok sanatçı tarafından çizgi resimlerde ön plana çıkarılmıştır. Tez sürecinde ele alınan çizgi konusu kapsamında, literatür taraması yapılmış ve sanat akımları incelenmiştir. Yapılan bu inceleme sonucu çizginin, sanat tarihindeki yeri ve önemi üzerinde durulmuş; aynı zamanda da resimlerde plastik dil oluşturulmaya çalışılmıştır. Tez kapsamında yapılan bu çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde problem durumu, araştırmanın yöntemine ve çalışmanın amacına değinilmiştir. İkinci bölümde, sanat tarihinde çizginin yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise yapılan analizler üzerinde durularak, ele alınış biçimleri ve uygulamalar yapılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında 13 tuval üzerine yağlıboya resim uygulaması yapılmış, resme hâkim olan çizgi, elektrik direkleri aracılığıyla resmedilmiştir. Yapılan bu çalışmada ele alınan“Elektrik Direkleri”konusu çizgisel olarak yapılmış ve resimde dinamizm oluşturulmaya çalışılmıştır. Tez kapsamında yapılan elektrik direklerin de, çizgi teller aracılığıyla verilmiş ve tez oluşum sürecinde çizgi üzerine yoğunlaşılmıştır. Tez kapsamında yapılan çalışmalarda resim yüzeyi çeşitli renk nüansları ve ekspresif fırça vuruşlarıyla lekesel bir biçimde oluşturulmuştur. Resmin genel yapısına hâkim olan çizgiler dikey-yatay, ince-kalın gibi karşıt kavramlarla resmedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings began to perform their vital activities in the dark ages and this development has reached to the known points of today. Starting from prehistoric times, the line has taken place in many fields of art and each civilization has given different meanings to the line. The line used as a contour in the Renaissance period, although not in every movement towards the Impressionist period is seen in the works of many current artists. Starting from the 19th and 20th centuries, many artists have come to the fore in line paintings due to the liberation of painting. Within the scope of the line discussed in the thesis process, literature review and art movements are examined. As a result of this examining, the place and importance of the line in art history was emphasized; At the same time, plastic language was tried to be created in the pictures. This study consists of 3 chapters. In the first part, the problem situation, the method of the research and the aim of the study are mentioned. In the second part, the place and importance of the line in art history is emphasized. In the third part of the study, it is tried to make the ways of dealing with the analyzes and applications. In this study, oil paintings were applied on 13 canvases, and the line dominating the painting was painted through electric poles. In this study, the subject of "Electricity Poles an is made linearly and dynamism is tried to be created in painting. In the electric poles made within the scope of the thesis, the line is given through wires and the line is focused on during the thesis formation process. In the studies carried out within the scope of the thesis, the painting surface was created in a stained manner with various color nuances and expressive brush strokes. The lines that dominate the general structure of the painting are depicted with opposing concepts such as vertical-horizontal and thin-thick.