Televizyon reklamlarının çocukların marka bağımlılığına etkisi: Türkiye-Kırgızistan karşılaştırması
The effect of television advertisment on childrens' brand addiction: Comparison between Kyrgyzstan-Turkey
  1. Tez No: 603164
  2. Yazar: EBRU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA LEBLEBİCİ KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Reklam; bir ürünü ya da hizmeti kitlelere duyurmak, tanıtmak, beğendirmek ve onun satın alınmasını sağlamak için sözlü, yazılı ve benzeri araçlarla yapılan her türlü çabayı ifade eder. Günümüzde ise bu tanıtma çabaları hayatın her alanında kendini daha çok gösteriyor. Değişen ve yeniden yapılanan bugünün dünyasına baktığımızda, insanların ürün ve markaları sadece yaşamlarını idame ettirmek için satın almadıkları, ihtiyaç duymasalar da reklamı yapılan ürün ve markaları satın almak için davranışlarına yön vermekte oldukları görülmektedir. Her yerde karşımıza çıkan reklamlardan çocuklarda payına düşeni alıyor. Çocukların aileler üzerindeki etkisi ve ürün seçimindeki ısrarlı tutumlarını göz önüne alarak hazırlanan reklamlar karşısında ebeveynler kimi zaman çaresiz kalıyor ve çocuklarının isteklerini yerine getirmek zorunda kalıyorlar. Reklamların çocuklar üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri bulunuyor. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarını olumsuz etkileyebilecek reklamlara karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Bu çalışma, televizyon reklamlarının çocukların marka bağımlılığına etkisini teorik hem de pratik boyutuyla irdelemek amacıyla şekillendirilmiştir. Sonuç olarak araştırma kapsamında yapılan incelemede Türkiye/Kayseri ve Kırgızistan/Bişkek şehirlerinde toplam 935 çocuklu aile üzerinde araştırma yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye Kırgızistan'da televizyon reklamlarının çocuklar üzerindeki etkileri farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra Türkiye ve Kırgızistan'da çocukların marka bağlılığı açısından farklılıklar olduğu belirlenmiş olup, iki ülke arasında çocukların markaya yönelik tutumları açısından farklılık gözlenememiştir. Yapılan analizlerde, Türkiye Kırgızistan arasında çocukların televizyonda reklam izleme sıklıkları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca, İki ülke arasında ebeveynlerin satın aldıkları ürünlerde markaların önemli olup olmaması açısından ve markaya bakış açıları bakımından da ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Advertisement; expresses all efforts made by oral, written and similar means to announce, promote, appreciate and procure a product or service to the masses. Today, these promotional efforts are manifested in all areas of life. When we look at today's world that is changing and restructuring, it is seen that people not only buy products and brands to sustain their lives, but they direct their behavior to buy advertised products and brands even if they do not need them. It gets its share from children everywhere. Parents are sometimes helpless and have to fulfill their children's wishes in the face of advertisements, which take into account the impact of children on families and their persistent attitude towards product selection. Advertising has positive and negative effects on children. Therefore, parents need to be cautious about ads that may adversely affect their children. This study is designed to examine the effect of television advertising on children and brand loyalty both in theoretical and practical dimensions. As a result, the scope of the investigation carried out research in Kayseri / Turkey and Kyrgyzstan / Bishkek city a total of 935 children in the study was carried out on the family. According to the results of the research; Turkey is different effects on children of television commercials in Kyrgyzstan. In addition to this, Turkey and Kyrgyzstan has been determined that there are differences in terms of children's brand loyalty, brand differences in attitudes toward children between the two countries could be observed. In the analyzes made, Turkey's significant relationship between children's television ad monitoring frequencies between Kyrgyzstan have been identified. In addition, relations were determined between the two countries in terms of whether brands are important in the products purchased by parents and in terms of their perspectives on the brand.