Sosyo-demografik özelliklerin müşteri sadakati ve tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkileri: Organik gıda sektöründe bir uygulama
The effects of socio-demographic factors on customer loyalty and consumer purchasing behavior: An application in organic food sector
  1. Tez No: 603187
  2. Yazar: MUAZZAM NAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ANIL DEĞERMEN ERENKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tüketim, birincil derecede fizyolojik ihtiyaçları karşılamak ya da diğer bir ifadeyle hayatta kalmak amacıyla yapılmakla beraber, günümüz toplumunda ihtiyaçların çeşitliliğiyle tüketim seçenekleri de çeşitlenmiştir. Küreselleşmeyle birlikte, toplumların tüketim alışkanlıkları değişmekte, markalaşma ile tüm dünyayı kapsayan bir tüketim olgusu oluşmaktadır. Bu bağlamda tez çalışmasının amacı, sosyo-demografik özelliklerin müşteri sadakati ve tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu amaca yönelik organik gıda ürünleri ile ilgili olarak yapılan araştırma çalışmasıyla, sosyo-demografik özelliklerin organik gıda tüketicilerinin müşteri sadakati ve satın alma sürecindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışmada tüketicilerin organik gıda ürünleri kullanma eğilimlerini belirlemek amacıyla 2019 Mayıs-Haziran aylarında İstanbul'un Kadıköy, Maltepe ve Şişli ilçelerinde kurulan organik pazarlardan alışveriş yapmakta olan ve anket çalışmamıza katılmayı kabul eden, 18-65 yaş arası, 97 erkek ve 220 kadın olmak üzere 317 katılımcıyla yüz yüze anket uygulanmıştır. Yapılan anket çalışması ile elde edilen veriler ışığında, sosyo-demografik özelliklerin müşteri sadakati ve satın alma davranışları üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; organik gıda satın alma davranışları ile müşteri sadakati arasında ilişki olduğu ve sosyo-demografik özelliklerin tüketicilerin satın alma davranışları ve müşteri sadakati açısından önemli bir etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumption, is primarily intended to meet physiological needs or in other words to survive, in today's society, the diversity of needs and consumption options have also diversified. With the globalization, the consumption habits of the societies are changing and with the branding, a consumption phenomenon that covers the whole world is formed. In this context, the aim of the thesis is to investigate the effects of socio-demographic characteristics on customer loyalty and consumer buying behaviors. For this purpose, in the research study on organic food products, the effects of socio-demographic characteristics on customer loyalty and purchasing process of organic food consumers were evaluated. In this study, in order to determine the tendency of consumers to use organic food products, a face-to-face survey was conducted with 317 participants where 97 males and 220 females aged 18-65, who are shopping in the organic markets established in Kadıköy, Maltepe and Şişli districts of Istanbul in May-June 2019 and agreed to participate in our survey. In the light of the data obtained from the survey, the effect of socio-demographic characteristics on customer loyalty and purchasing behavior was evaluated. As a result; organic food buying behaviors and customer loyalty were found to be correlated and socio-demographic characteristics had a significant effect on consumers' buying behaviors and customer loyalty. As a result; have been observed the relationship between organic food buying behaviors and customer loyalty and socio-demographic characteristics had a significant effect on consumers' buying behaviors and customer loyalty.