The relationship between customer experience, buying impulsiveness, market maven and consumer loyalty an example from the banking industry
Müşteri deneyimi, satın alma dürtüsü, market maven ve tüketici sadakati arasındaki ilişkiler: Bankacılık endüstrisinden bir örnek
- Tez No: 573980
- Danışmanlar: DR. NİHAT TAVŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Müşteri deneyimi, bankacılık endüstrisi için müşterilerini ve gelirlerini arttırmak için önemli bir husustur. Bu çalışmanın amacı, sosyodemografik faktörler açısından müşteri deneyimi, müşteri sadakati, market maven ve satın alma dürtüsü arasındaki ilişkileri incelemektir. Veriler iki veri toplama aracı ile toplanmıştır: sosyodemografik veri formu ve Dürtüsellik: Dürtü Alma Ölçeği. Sosyodemografik form, katılımcıların (N=277) sosyodemografik özellikleri ile ilgili altı madde içermektedir. Dürtüsellik: Alım Dürtüsellik Ölçeği, ise müşteri deneyimi, müşteri sadakati, pazar tartışması ve satın alma dürtüsü ile ilgili 26 maddeyi içerir. Elde edilen bulgular sosyodemografik özelliklerin müşteri deneyimini dört önemli başlıkta etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, bu başlıklar kendi aralarında ilişkili olduğu görülmüştür. Sonuçlar sosyodemografik özelliklerin müşteri deneyimini dört önemli konuda etkilediğini ortaya koydu. Ayrıca, bu değişkenlerin kendi aralarında ilişkili olduğu görülmüştür. Erkek katılımcıların anket maddelerinde kadınlardan daha yüksek puan almıştır. Ayrıca, anketin müşteri deneyimi, market maven ve satın alma dürtüsü ile ilgili bölümlerinde daha yüksek puan almışlardır. Öte yandan, her iki cinsiyet de market maven puanları tam olarak eşit olduğu görülmüştür. Sonuçlar ayrıca müşteri deneyimi, market maven ve satın alma dürtüsünün birbirleri ile ilişkili olduğu ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Customer experience is an important issue for the banking industry to increase their customers and profits as well. The purpose of this thesis was to investigate the relationships among customer experience, customer loyalty, market maven, and impulse buying in terms of sociodemographic factors. Data were collected through two instruments: sociodemographic data form and Impulsiveness: Buying Impulsiveness Scale. The sociodemographic form included six questions regarding the participants' (N=277) sociodemographic factors. The questionnaire contains 26 items regarding customer experience, customer loyalty, market maven, and buying impulse. Our results revealed that sociodemographic features affect customer experience via four important issues. Also, it was observed that these issues are interrelated among themselves. Male participants scored slightly higher than female counterparts in the questionnaire. Also, they scored higher in customer experience, market maven, and impulse buying sections of the questionnaire. On the other hands, both genders scored the same in market maven. Our results also showed that customer experience, market maven, impulse buying, and customer loyalty are interconnected.