Bağımlı bireylerde sanal ortamda risk davranışının deneysel bir çalışma ile incelenmesi: Risk davranışı ile davranışsal inhı̇bı̇syon sı̇stemı̇ (DİS) ve davranışsal aktı̇vasyon sı̇stemı̇ (DAS) arasındaki ilişki
An experimental study of risk behavior in virtual environmental individuals: Relationship between risk behavior and behavioral inhibition system 'DİS' and behavioral activation system 'DAS'
- Tez No: 603203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada Bağımlı Bireylerde Sanal-Sosyal Ortamlarda Risk Davranışının İncelenmesi ve etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmaya 30 madde bağımlısı birey (yaş= 27,06±3,54) ile 30 madde bağımlısı olmayan birey (yaş= 27,10±3,52) olmak üzere toplam 60 (yaş= 27,08±3,50) birey katılmıştır. Araştırmada; Carver ve White (1994) tarafından geliştirilen DİS/DAS Ölçeği (1985) ile Haddad ve arkadaşlarının (2014) çalışmasında geliştirilmiş olan Çarkı Felek oyunu uygulatılmıştır. Kişisel bilgilerin elde edilmesi için de hazırlamış olduğumuz“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon, karışık ölçümler için iki faktörlü varyans analizi, t-Testi, ve betimsel istatistiksel yöntemler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the risk behaviors of substance addicts in virtual-social environments. A total of 60 (age = 27,08 ± 3,50) individuals, 30 substance addicts (age = 27,06 ± 3,54) and 30 non-substance addicts (age = 27,10 ± 3,52) participated in the study. In the study; The DİS / DAS Scale (1985) developed by Carver and White (1994) and the ÇARK Felek game developed by Haddad et al. (2014) were used.The analysis of the data was performed by using t-Test, pearson correlation, two-way ANOVA for mixed measures (split- plot) and descriptive statistical methods.