Türkiye'deki gayrimenkul yatırımları ve Sinop kent örneği
Real enstate investments in Turkey and Sinop city example
- Tez No: 603206
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Gayrimenkul günümüz koşullarında son derece önemli bir yatırım aracıdır. Türkiye'de artan nüfus ile birlikte ortaya çıkan gayrimenkul ihtiyacı ve gayrimenkule yapılan yatırımların incelenmesi büyük önem arz etmektedir. Tez çalışmamda gayrimenkul ve gayrimenkul yatırımcısı ele alınmıştır. Bunun yanı sıra ülkemizde devlet tarafından yapılmış ve yapılması planlanan yatırımların gayrimenkul piyasasına etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada ayrıca Sinop Kenti incelenmiş, gayrimenkul sektöründeki gelişimi analiz edilmiştir. Sinop Kentinin tarihi göz önüne alındığında kent için yapılan planlamalar incelenmiş ve bununla ilgili araştırma ve veri toplama yöntemi olarak anket formu kullanılmış olup kentte bulunan kişilere anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu sonuçlar Microsoft Excel programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Real estate is an extremely important investment tool in today's conditions. The real estate needs of the growing population in Turkey and forth with the examination of real estate investments is of great importance. In my thesis, real estate and real estate investor are discussed. In addition, the effecets of the investments made and planned by the government in our country on the real estate market were investigated. In this study, the city of Sinop was also examined and its development in the real estate sector was analyzed. When the history of Sinop City is taken into consideration, the plans mad efor the city have been examined and a questionnaire form has been used as a research and data collection method.