Cennetle müjdelenen ya da cehennemle inzar edilen tek amellerle ilgili hadisler
The hadi̇ths related to si̇ngle deeds awarded with haven or warned wi̇th hell
  1. Tez No: 603207
  2. Yazar: RABİA ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hadis Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızın amacı tek amel sebebiyle cennetle müjdeleyen ya da cehennemle inzâr eden hadislerin incelenmesi ve bu bağlamda Hz. Peygamber'in (s.a.s.) terğib ve terhib üslubunda bu hadisleri ne amaçla ve nasıl kullandığının tespit edilmesidir. Bu tür eserlerde tek amel sebebiyle cennetle müjdeleyen ya da cehennemle inzar eden pek çok hadis vardır. İlk bakışta bunların Müslümanları aşırı ümit ya da aşırı korkuya sevk etme endişesi hissedilir. Bu hadislerin doğru anlaşılması için Hz. Peygamber (s.a.s.)'in terhib ve terğib üslubuyla ilgili bazı tespitlerde bulunulması gerekmektedir. Bu amaçla öncelikle cennet ve cehennem kavramlarıyla ilgili genel bir bilgi vermeyi uygun gördük. Daha sonra Hz. Peygamber'in (s.a.s.) üslûbunu anlamamıza yardımcı olacağı düşüncesiyle Kur'an-ı Kerim'deki tek amelleri inceledik. Üçüncü bölümde çalışmamızın asıl amacı olan Hadislerde tek amelleri araştırdık ve Hadis âlimlerinin bu hadisleri nasıl değerlendirdiğini tespit etmeye çalıştık. Âlimlerin değerlendirmelerinden hareketle Peygamberimiz'in (s.a.s.) tek amelleri tebliğ üslûbunda nasıl kullandığına dair tespitlerde bulunmaya çalıştık. Aynı zamanda çalışmamızda Kur'an-ı Kerim ve Peygamberimiz'in (s.a.s.) tek amelleri kullanma üslûbunu karşılaştırma imkânı bulduk.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the hadiths that award with heaven or warn with hell because of single deeds and in this context; it is to determine the purpose and the method of there hadithsused by the Prophet (pbuh) in the gospel and warning style. İn this type of works; there are many hadiths that award with heaven and warn with hell through single deeds. At first glance, it is felt that they may lead Muslims to over-hope or over-fear. For the proper understanding of these hadiths, there shuld be determinations about the Prophet's (pbuh) attitude of gospel and warning. Considering this, we have deemed it appropriate to give a general information about the concepts of heaven and hell. Later, we searched the single deeds of the Holy Quran in order to help us understand the style of the Prophet (pbuh). In the third chapter, we searched the single deeds of the hadiths which are the main purpose of our study and examined how the hadith scholars evaluate these hadiths. Based on the evaluations of scholars, we tried to determine how our Prophet (pbuh) used single deeds in the style of communiqué. At the same time, in our study, we had the opportunity to compare the style of the Holy Quran and the Prophet (pbuh) using single deeds.