Bilgisayar destekli piyano eşlikleme yönteminin şan ve korrepetisyon eğitimi alanındaki etkililiği
Effectiveness of computer assisted piano accompaniment in singing and correpetition education
- Tez No: 603208
- Danışmanlar: PROF. SELMİN TUFAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilgisayar destekli piyano eşlikleme yönteminin şan ve korrepetisyon eğitimi alanındaki etkililiğini belirlemektir. Bununla birlikte araştırmada uygulanan deneysel işlem boyutunda; öğrencilerin müzik performans kaygısı, BDE tutumu ve bireysel ses eğitimine yönelik motivasyonu incelenmiş, ayrıca deney grubu öğrencilerinin bilgisayar destekli eğitime ilişkin görüşleri alınmıştır. Araştırma, hem nicel hem de nitel boyutu olması bakımından“Açıklayıcı Desen (Explanatory Design)”modelindedir. Nicel verilerin elde edilmesinde,“Öntest-Sontest Kontrol Gruplu Deneysel Desen”kullanılmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmuış görüşme formu ile elde edilmştir. Deneysel işlemde, konservatuvarlarda şan ve korrepetisyon eğitiminde kullanılan repertuvar içinden Hazırlık, Lisans 1, Lisans 2. sınıf için iki adet eser belirlenmiş, bu eserler finale nota yazım programı ile dijital ortama aktarılmıştır. Hazırlık, Lisans 1 ve Lisans 2 sınıfları içerisinden seçilen akademik başarıları yönünden birbirine denk öğrencilerden oluşan 12 öğrencinin 6'sı deney, 6'sı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla öntestler yapılmıştır. Deney grubuna bilgisayar destekli piyano eşlikleme materyali kullanılarak öğretim yapılırken, kontrol grubuna hiçbir şekilde müdahale edilmemiş ve geleneksel öğretim yöntemine uygun olarak öğretim yapılmıştır. Öğrencilerin performansları öntest ve sontest olarak kamera kaydına alınmıştır. Öğrencilerin şan ve korrepetisyon başarılarına ilişkin veriler üç alan uzmanı tarafından değerlendirilen“Performans Değerlendirme Formu”ile elde edilmiştir. Bununla birlikte araştırmada, Arslan (2006) tarafından geliştirilen“Bilgisayar Destekli Eğitim Yapmaya İlişkin Tutum Ölçeği”, Osbornef ve Kenny (2005) tarafından geliştirilen, Tokinan (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Gençler İçin Müzik Performansı Kaygısı Envanteri”, Ekici (2017) tarafından geliştirilen“Bireysel Ses Eğitimi Dersine Yönelik Motivasyon Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerinin istatistiksel analizlerinde SPSS 19 paket programından yararlanılmıştır. Araştırmada iki bağımsız grup ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla Mann-Whitney U Testi, tek örneklemden elde edilmiş olan öntest-sontest sonuçları arasında farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi, iki ya da daha çok örneklem ortalamasının birbirinden anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini test etmek amacıyla Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, bilgisayar destekli piyano eşlikleme yönteminin öğrencilerin şan ve korrepetisyon başarılarını anlamlı şekilde artırdığını göstermektedir. Bununla birlikte deneysel işlemin ardından, deney grubu öğrencilerinin müzik performans kaygılarında anlamlı bir azalma, bireysel ses eğitimi dersine yönelik motivasyonlarında ve BDE tutumlarında anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar bilgisayar destekli piyano eşlikleme yönteminin etkililiğini ortaya koymaktadır. Öğrenci görüşleri ile bilgisayar destekli piyano eşlikleme yönetiminin avantajları ve sınırlılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın genel kapsamı bağlamında, bilgisayar destekli piyano eşlikleme yönteminin eğitim süreçlerinde uygulanabilirliği hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effectiveness of computer assisted piano accompaniment in singing and correpetition education. In addition, the effect of the experimental process applied in the research on the students' musical performance anxiety, CAE attitude and motivation for individual singing education is examined and the experimental group students' opinions on computer aided education were taken. The research is in the“Explanatory Design”model in terms of both quantitative and qualitative dimensions.“Control Group Pretest-Posttest Design”“ was used to obtain quantitative data. The qualitative data were obtained through a semi-structured interview form. In the experimental process, two pieces were choosed for the preparatory, undergraduate 1 and undergraduate 2 level from the repertoire used in singing and correpetition education in conservatories in line with the general purpose of the research, and these works were transferred to the digital environment with the Finale note writing program. 12 students, whose academic achievements are equal, was selected from the preparatory, undergraduate 1 and undergraduate 2 level. These students separated into two groups as the experimental and control groups. Six student were determined as experimental and other six as control group. In order to determine whether there was a significant difference between the experimental and control groups, pretest were made and no significant differences were found between the groups. While the experimental group instructed by using computer aided piano accompaniment materials, the control group was not interfered with in any way and the instruction was conducted in accordance with the conventional methods. The students' performances were recorded on camera as pre-test and post-test. Data on the achievement of the students' singing and correpetition were obtained through a ”Performance Evaluation Form“ evaluated by three field experts. However, in obtaining other data, ”Attitude Scale for Computer Aided Education“ developed by Arslan (2006); ”Music Performance Anxiety Inventory for Youth“ developed by Osborne and Kenny (2005) and adapted to Turkish by Tokinan (2013); ”Motivation Scale For Individual Vocal Training Course“ developed by Ekici (2017); ”Semi-Structured Interview Form" prepared by the researcher, were used. SPSS 19 package program was used for statistical analysis of the obtained data. In the study; Mann-Whitney U Test was used in order to compare the means of two independent groups; Wilcoxon Paired Two Samples Test was used to determine whether there is a difference between pretest-posttest results obtained from a single sample; Kruskal-Wallis Test was used to test whether two or more sample means differ significantly from each other. The results of the research show that computer assisted piano accompaniment method increases students' singing and correpetition achievement significantly. However, after the experimental process, a significant decrease in music performance anxiety and a significant increase in the individual vocal training motivation and CAI attitudes were observed. The results reveal the effectiveness of the computer-assisted piano accompaniment method. The advantages and limitations of computer assisted piano accompaniment method were tried to be revealed by the students' opinions. In the context of the general scope of the study, suggestions were made about the applicability of computer assisted piano accompaniment method in education processes.